Hai la concert, la metrou!

Ultima actualizare:

    Zeci de tineri artişti susţin, benevol, recitaluri de muzică clasică (foto: Dan Bistriţeanu)
Zeci de tineri artişti susţin, benevol, recitaluri de muzică clasică (foto: Dan Bistriţeanu)

Arta merge cu metroul. În Bucureşti acest lucru se întâmplă cel puţin până pe 22 septembrie, pe peroanele a patru staţii: Piaţa Unirii 2, Piaţa Victoriei, Piaţa Universităţii şi Eroilor. Proiectul „Arta nu muşcă" îi aduce în faţa bucureştenilor pe cei mai talentaţi elevi şi absolvenţi ai şcolilor de muzică.

Nu cerşesc, nu-şi promovează albumele ca să facă bani, ci vor să ne împărtăşească şi nouă bucuria pe care o trăiesc atunci când interpretează arii celebre din opere nemuritoare.

E vorba de câţiva elevi şi absolvenţi de Conservator care au ales să celebreze muzica de calitate, coborând de pe scena sălilor de spectacol pe peroanele metroului bucureştean.

Universitate. Bucureştenii au gustat din plin recitalul de duminică (foto: Corneliu Tănasă)

Bucureştenii au gustat din  plin recitalul de duminică
Bucureştenii au gustat din plin recitalul de duminică

Ei vor susţine, gratuit, 28 de recitaluri de excepţie în staţiile Unirii 2, Universitate, Piaţa Victoriei şi Eroilor, până la 22 septembrie, de la ora 18.30.

Primele reprezentaţii au avut loc duminică, iar spectacolul a continuat ieri cu recitaluri de pian, cvintet de suflători şi cu muzică de cor.

Piaţa Victoriei. Trio Flautissimo a destins atmosfera de pe peron (foto: Alexandru Baicoana)

Trio Flautissimo a destins  atmosfera de pe peron
Trio Flautissimo a destins atmosfera de pe peron

„Veteranii" acestui proiect sunt componenţii trupei „Fonetic Quintet", un grup de tineri absolvenţi ai Conservatorului din Capitală care i-au încântat pe bucureşteni, duminică seară, cu recitalul lor de instrumente de suflat.

Eroilor. Teodora Ţepeş, studentă a Universităţii de Muzică Bucureşti, a cântat la pian (foto: Ioana Mitrea)

Teodora Ţepeş, studentă  a Universităţii de  Muzică Bucureşti,  a cântat la pian
Teodora Ţepeş, studentă a Universităţii de Muzică Bucureşti, a cântat la pian

„Prima seară a fost atât de frumoasă, parcă îmi doream să nu se mai termine. Am simţit acelaşi lucru şi din partea publicului de la metrou", ne-a spus Cristina Dobrescu, unul dintre organizatorii evenimentului.

Alina Ursulescu, 32 de ani:

"Păcat că nu vedem aşa ceva în fiecare zi.

Îmi place foarte mult muzica clasică şi nu mă aşteptam să aud arii celebre tocmai la metrou. Bravo lor!"

Iată programul de marţi

Piaţa Unirii 2: Dublu cvartet (sopran: Florentina Bresceanu şi Alexandra Vieru, alto: Violeta Dalma şi Iulia Ioana Sinca, tenor: Cristian Nica şi Bogdan Pertea, bas: Cristian Munteanu)

Universitate: Pian, vioară şi flaut (Teodora Ţepeş, Sânziana Dobrovicescu, Teodora Iliescu)

Eroilor: Pian şi vioară (Alexandra Dobrescu şi Niculae Dobrovicescu)



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
full shot senior man with yoga mat jpg
fructe freepik1 jpeg
Dronă Constanța FOTO Facebook
varza gratis jpg
6e1320f4 58e6 4a97 801b 91a59766ae52 jpg
Coiful de aur de la Coțofenești furat din Muzeul Drents din Olanda Foto Drents Museum
641423328 17935460523174840 6725275364538285152 n jpg
image
image