Performanță uluitoare: Constantin Popovici e campion al lumii la sărituri de la mare înălțime

Performanță excepțională reușită de săritorii români la Campionatul Mondial din Japonia. Pentru prima dată în istorie avem un campion mondial la sărituri. Mai mult, și locul 2 în proba de sărituri de la mare înălțime a fost ocupat tot de un român.

Constantin Popovici e campion mondial la sărituri de la mare înălțime

Constantin Popovici și Cătălin Preda au scris istorie la Campionatele Mondiale de Natație în proba de sărituri de la mare înălțime (27 m). Ei au ocupat în această ordine primele două locuri la competiția disputată la Fukuoka (Japonia). Cei doi ocupaseră în această ordine și podiumul de la Europenele de anul trecut și au dominat această probă și la Mondialele actuale, conducând proba de la început până la sfârșit – concursul a durat două zile și a fost compus din 4 sărituri.

Constantin Popovici e primul campion mondial la sărituri al României

În vârstă de 34 de ani, Constantin Popovici a devenit primul campion mondial din România la sărituri de la mare înălțime. În clasamentul final, după patru sărituri, Constantin Popovici s-a clasat pe primul loc cu un total de 472,80 puncte, urmat de Cătălin Petru Preda (438,45) şi de francezul Gary Hunt (426,30). Un număr de 23 de sportivi au participat la acest concurs. Gary Hunt este dublu campion mondial, în 2015 şi 2019.

Cătălin Preda, alături de Constantin Popovici, pe podiumul Mondialelor

Popovici, sportiv legitimat la CSM Bacău, a participat şi la proba de platformă 10 m, în care s-a clasat pe locul 18.

Popovici a arătat o formă excelentă în acest sezon, cu victorii la Boston şi Paris, şi un loc doi la Polignano a Mare (Italia), în circuitul Red Bull Cliff Diving World Series. De altfel, el e liderul clasamentului mondial.

În această după-amiază, tot la Fukuoka, David Popovici va înota în finala probei de 100 m liber. Cursa e programată de la ora 14.10 și va fi în direct la Antena 1.