Câți bani a scos din buzunar o femeie care a trăit un an pe vase de croazieră: „Asta înseamnă libertate”
Viața pe mare poate părea un vis exotic pentru mulți, însă pentru Lynnelle, creatoarea canalului de YouTube Poverty to Paradise, acest stil de viață a devenit o realitate de zi cu zi. După un an dificil în 2024, ea a luat o decizie radicală: a vândut casa, a divorțat, și-a dat demisia de la jobul obișnuit și a renunțat la aproape toate bunurile personale. Această alegere i-a permis să transforme viața tradițională de pe uscat într-o aventură continuă pe mare, documentată pentru aproape 100.000 de abonați ai canalului său.

Cum se descurcă financiar pe mare?
Contrar așteptărilor multora, costurile vieții pe un vas de croazieră nu sunt neapărat mai mari decât cele de pe uscat. Într-un videoclip publicat în iunie, Lynnelle a prezentat un bilanț financiar detaliat: venitul său anual depășește puțin 60.000 de dolari (aproximativ 44.000 de lire sterline), datorită milioanelor de vizualizări ale videoclipurilor cu tururi de croazieră, oferte din cazinouri și sfaturi pentru pensionarea pe mare. În ianuarie, doar videoclipurile sale au generat peste 1,3 milioane de vizualizări, aducând peste 14.000 de dolari (aproximativ 10.347 lire) din YouTube.
Cheltuielile anuale pentru croaziere, hoteluri, mâncare și transport au fost de 25.211 dolari (aproximativ 1.556 lire pe lună), mai puțin decât media lunară a unei persoane singure în Statele Unite, de 2.924 dolari (aproximativ 2.186 lire). „Încerc să rămân sub 2.500 de dolari pe lună. Chiar și după taxe și cheltuieli YouTube, bugetul acoperă pe deplin viața mea full-time pe croaziere”, explică Lynnelle.
Provocările vieții pe mare
În detaliu, anul trecut, Lynnelle a petrecut 267 de nopți pe croaziere, 73 în hoteluri și 25 cu familia. Croazierele au fost cea mai mare cheltuială, 15.397 dolari (aproximativ 11.465 lire), împărțite între patru linii principale: 199 de zile pe 24 de croaziere Carnival, 54 de zile pe 11 croaziere Royal Caribbean și câte una cu Holland America și Princess. Astfel, mai mult de două treimi din an a fost petrecut pe mare, iar alte 39 de zile sunt deja rezervate, scriu cei de la metro.co.uk.
Viața pe un vas de croazieră full-time nu este lipsită de dificultăți. Într-un videoclip intitulat „10 lucruri pe care le urăsc la viața pe croazieră”, Lynnelle a descris principalele provocări:
- Fusul orar schimbător: corpul ei se ajustează greu la constantul schimb de fusuri orare.
- Probleme la spălătorie: serviciile de curățenie nu oferă mereu rezultate perfecte, iar plata unui preț mai mare pentru haine parcă mai puțin curate este frustrantă.
- Aglomerația: piscinele, sălile de sport și cinematografele sunt adesea pline, ceea ce poate deveni copleșitor.
- Lipsa intimității: cabina personală este singurul loc unde poți fi singur, iar opțiuni precum o plimbare liniștită în parc lipsesc complet.
- Vremea furtunoasă: „Când vasul se leagănă, întreaga casă se leagănă”, spune Lynnelle.
În ciuda provocărilor, Lynnelle consideră că viața pe mare i-a oferit libertatea de a-și alege propria versiune de paradis, indiferent de opiniile celorlalți. Comentariile urmăritorilor săi reflectă entuziasmul și admirația pentru curajul ei: „Cheltuielile tale sunt mai mici decât majoritatea dintre noi care trăim pe uscat. Continuă, ne place să trăim prin experiențele tale”, scrie un fan.
Lynnelle a început al doilea an complet pe mare în august și continuă să documenteze experiențele, reușind să transforme o alegere de viață neconvențională într-o sursă de inspirație pentru zeci de mii de oameni.































