Spania, campioana-record. Câți bani primesc ibericii pentru trofeul EURO2024

Spania a consemnat o performanţă istorică, după ce a cucerit marele trofeu de la EURO 2024, acolo unde a învins Anglia, duminică, cu 2-1. Ibericii au câștigat pentru a patra oară această competiție, ediția curentă disputându-se în Germania, în perioada 14 iunie-14 iulie.

Spania, campioana de la EURO 2024 (FOTO: EPA)

Dacă prima repriză a ultimului act s-a arătat una echilibrată, scorul a fost deschis, în cele din urmă, abia la finalul ei, când Spania a marcat prin Nico Williams, în minutul 46. Egalarea Angliei, însă, a venit în minutul 73, când Cold Palmer, introdus de doar trei minute pe teren, a reușit un gol spectaculos, readucând speranțe pentru echipa sa. Doar că Spania a continuat să atace, iar eforturile i-au fost răsplătite, în minutul 86, când Mikel Oyarzabal a marcat golul victoriei.

28 de milioane de euro, premiul pentru deținătoarea trofeului EURO2024

Astfel, Spania și-a reconfirmat titulatura de una dintre puterile fotbalului european, impunându-se chiar drept ţara care a câştigat Campionatul European de cele mai multe ori. ceea ce vine și cu o recompensă semnificativă. Concret, UEFA distribuie un total de 331 de milioane de euro celor 24 de echipe care au participat la turneul final, astfel:
- campioană: opt milioane de euro.
Așadar, odată cu victoria reușită în fața Angliei, Spania a ajuns la un total de 28,25 milioane de euro. Totodată, Federaţia Spaniolă de Fotbal (RFEF) a stabilit un sistem de prime pentru recompensarea jucătorilor, convenit între federaţie şi căpitani, bonusuri care au crescut pe măsură ce echipa a avansat în competiție:
- calificarea în optimi: 180.000 de euro de jucător;
- calificarea în sferturile de finală: 75.000 de euro în plus per jucător.
- calificarea în semifinale: 233.653 de euro cumulat pentru jucători;
- calificarea în finală: 291.346 de euro cumulaţi;
- victorie în finală: 434.615 euro cumulaţi.
Astfel, fiecare jucător al echipei naţionale spaniole care a participat la EURO 2024 are parte de un bonus total de aproximativ 434.000 de euro, sumă valabilă și pentru selecţionerul Luis de la Fuente.

Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!