„Lupul-câine” a costat 5.800.000$! La doar 8 luni, Cadabomb Okami cântărește 75 kg
Un bogătaș din India a făcut senzație recent după ce a achiziționat cel mai scump câine din lume. S. Satish (51 de ani), un crescător de câini din Bengaluru și președintele Asociației Crescătorilor de Câini din India, a plătit nu mai puțin de 5,81 milioane de dolari pentru un exemplar unic – Cadabomb Okami, un hibrid rar între un lup și un Ciobănesc Caucazian.

Cadabomb Okami este considerat primul câine de acest tip vândut vreodată și impresionează prin statura sa impunătoare. La doar opt luni, animalul cântărește deja 75 kg și are o înălțime de 76 cm.
„Am cheltuit atât de mult pe acest pui pentru că sunt pasionat de câini și îmi place să introduc rase unice în India”, a declarat Satish, conform tabloidului britanic The Sun. Bărbatul este bine cunoscut pentru colecția sa impresionantă de peste 150 de câini din rase rare.
Cadabomb Okami mănâncă doar carne crudă
Nu este prima dată când atrage atenția prin achiziții extravagante – anul trecut a cumpărat un câine din rasa Chow-Chow, care seamănă izbitor cu un panda roșu, pentru suma de 3,25 milioane de dolari. Toți câinii săi sunt crescuți pe o proprietate de șapte hectare, unde au suficient spațiu pentru a alerga în voie.
„Am șase îngrijitori care se ocupă de ei, iar toți sunt hrăniți doar cu carne crudă”, a explicat el. Cadabomb Okami mănâncă 3 kg de pui crud pe zi. Siguranța strictă este necesară pentru a proteja câinii săi valoroși, așa că el are un zid de 3 metri înălțime în jurul proprietății și multe camere video.
Pe lângă pasiunea sa pentru câini, Satish a transformat această activitate într-o sursă de venit. Câinii săi atrag mulțimi impresionante, iar aparițiile lor la diverse evenimente sunt plătite cu sume ce variază între 2.800 și 10.800 de dolari.
Cadabomb Okami deja a fost prezentat la evenimente de mare anvergură, inclusiv la premiere de filme,. „Oamenii sunt mereu curioși să-l vadă, își fac selfie-uri cu el. Eu și câinele meu atragem mai multă atenție decât un actor la o premieră de film! Amândoi suntem adevărați magneti pentru mulțime”, a spus Satish cu mândrie. Cadabomb Okami s-a născut în Statele Unite și a fost achiziționat în februarie.