Țara din Europa în care poșta își închide porțile: „Obișnuiam să cred că fiecare așteaptă o scrisoare”. Câți oameni își vor pierde locul de muncă

Gestul de a trimite o scrisoare prin poștă era cândva firesc, dar în era digitalizării tot mai puțini aleg această formă de corespondență. În consecință, o țară europeană a decis să închidă compania națională de poștă!

Scrisori / Foto: Shutterstock
Scrisori / Foto: Shutterstock

Este vorba despre Danemarca, unde PostNord, compania de stat se pregătește de lichidare. Motivul este scăderea numărului de scrisori expediate în ultimii ani, potrivit „CNN”.

Herman Moyan, care a lucrat timp de 7 ani pentru PostNord, a spus că mai mult a livrat în ultimii ani facturi și extrase de cont bancar: „Am observat că numărul corespondenței a scăzut treptat, însă ritmul declinului s-a accentuat în ultimii doi ani”, a declarat bărbatul pentru sursa citată. El s-a arătat, de asemenea, dezamăgit că oamenii nu mai trimit scrisori așa cum o făceau odinioară: „Obișnuiam să cred că fiecare așteaptă o scrisoare specială, o comunicare specială, un pachet special…”, a adăugat el.

PostNord, cu o tradiție de patru secole, a anunțat în luna martie că va înceta livrările de corespondență la sfârșitul acestui an: „Danezii abia mai primesc scrisori. Este o situație în scădere de ani și ani, (…). Primesc în medie o scrisoare pe lună ”, a precizat Kim Pedersen, șeful PostNord Danemarca.

Peste 2.000 oameni vor rămâne fără locuri de muncă

În urma închiderii, o treime din forța de muncă va fi concediată. Mai exact, 2.200 de angajați își vor pierde locul de muncă. O veste bună este că planurile viitoare ale companiei includ producerea coletelor și înființarea a 700 de posturi noi: „Danezii adoră să facă cumpărături online… Comerțul electronic global este în creștere semnificativă, iar noi ne mișcăm odată cu el”, a mai precizat Kim Pedersen.

În urmă cu 15 ani, PostNord deținea mai multe centre de sortare a scrisorilor, însă astăzi mai funcționează doar unul. Din anul 2000, volumul de corespondență livrat de companie a scăzut cu peste 90%, de la aproximativ 1,4 miliarde de scrisori la doar 110 milioane anul trecut și este într-o continuă scădere. 



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
ceausescu sondaj jpg
499992705 1274123354512806 2651166906498329812 n jpg
nyzhnia apsha captura video jpg
Bunica Veruta, foto Facebook jpg
Spovedanie foto Ziarul Lumina jpg
caz roxana calin colaj captura video jpg
cum aratanoul buletin electronic romani  jpg
Batrani pensionari fericiti FOTO Shutterstock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net