Fiscul, amendat cu 16.000 de lei pentru «lista ruşinii»

Fiscul, amendat cu 16.000 de lei pentru «lista ruşinii»

Ultima actualizare:

    Cei de la Prelucrarea Datelor cu  Caracter Personal au stabilit că  informaţiile din listă nu sunt actualizate
Cei de la Prelucrarea Datelor cu Caracter Personal au stabilit că informaţiile din listă nu sunt actualizate

”Lista ruşinii” nu i-a deranjat doar pe datornici, ci şi pe cei de la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP), care s-au sesizat din oficiu şi au stabilit să amendeze ANAF.

Instituţia trebuie să plătească 16.000 de lei fiind acuzată de prelucrarea nelegală a datelor cu caracter personal, ca urmare a publicării în 16 mai 2016, pe Internet, a listei cu contribuabilii - persoane fizice cu restanţe fiscale mai mari de 1.500 lei la 31 martie 2016.

Lista Fiscului cuprinde 187.000 de nume, fiecare persoană apărând cu nume, iniţiala tatălui, prenume şi localitatea de domiciliu. ”Autoritatea a constatat că datele personale au fost prelucrate nelegal, fiind publicate pe alt site, decât pe propria pagină de Internet, datele nefiind exacte şi actualizate, în conformitate cu situaţia reală a achitării debitelor de către anumite persoane fizice din respectiva listă”, precizează ANSPDCP. ANAF a anunţat că va contesta amenda primită şi nu va retrage tabelul cu restanţieri.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
furtuna constanta Facebook Prognoze și Alerte RO 4 jpg
image png
image png
6424a152 9d82 450c 98de 7860785534ed jpg
image png
Examen de titularizare  Foto magnific (3) jpg
image png
image
image