Prima prelevare de organe de la un copil aflat în moarte cerebrală

Ultima actualizare:

    Medicii au prelevat ficatul copilului pentru a fi transplantat unui bolnav
Medicii au prelevat ficatul copilului pentru a fi transplantat unui bolnav

Un copil de un an și jumătate, aflat în moarte cerebrală la Spitalul de Pediatrie „Sfânta Maria” din Iași, a devenit cel mai tânăr donator de organe din regiunea estică a României, potrivit Agerpres.

Medicul Raluca Neagu, coordonatorul Centrului de Transplant Iași, a declarat, luni, că o echipă de medici a efectuat o prelevare de organe, donatorul fiind un băiat în vârstă de un an și jumătate.

Potrivit sursei citate, ficatul copilului aflat în moarte cerebrală a fost prelevat la secția specială deschisă în incinta Spitalului de Pediatrie „Sfânta Maria”. Acesta a fost trimis la o clinică din București pentru a fi transplantat unui bolnav aflat în stare gravă.

Prelevarea de organe a avut loc cu acceptul părinților copilului.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
vitamine istock jpg
Ospătar  Foto Freepik com jpg
de la promisiuni la ac iuni chiar renun a firmele la ouale de la gaini chinuite jpg
image png
Michael Jackson 01 foto GettyImages 88688373 jpg
Drapel Romania MAPN FOTO MAPN jpg
vama bulgaria profimedia jpg
667603927 1490937755734158 7052397436228229917 n jpg
image
image