Profesorii din Botoșani colindă pentru o elevă orfană

Un grup de 14 profesori de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” din Botoșani a organizat mini-concerte de colinde atât în instituţii, cât şi în mediul privat, cu scop umanitar.

Ei sunt dascălii  cu inimă mare. Foto: adevarul.ro
Ei sunt dascălii cu inimă mare. Foto: adevarul.ro

Cu banii strânşi, aceştia doresc să ajute, de Crăciun, o elevă care a rămas orfană de ambii părinţi. La sfârşitul şcolii gimnaziale i-a decedat tatăl, iar acum, în clasa a XII-a, mama. Fata mai are un frate, care e student, astfel că amândoi sunt fără surse de venit, scrie adevarul.ro.

Profesorii fac parte din grupul coral „Emison”, înfiinţat acum 18 ani, şi speră să strângă bani, măcar cât să acopere facturile adolescentei în această iarnă.

Grupul de profesori colindători este compus din cadre didactice de diferite specializări (informatică, educaţie fizică, religie, limba română sau filosofie). Doar unul dintre profesori predă muzică. 



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Mihaela Bilic, foto Facebook jpg
image png
Vecini zgomot casa dormitor FOTO Shutterstock jpg
masina carabinieri jpeg
turmeric adobestock jpg
Politia, foto Shutterstock jpg
politie olanda 20473000 jpg
pixabay jpeg
image
image