România ia în calcul să trimită militari în Strâmtoarea Ormuz. Anunțul ministrului Apărării
România analizează posibilitatea de a trimite personal militar în zona tensionată a Strâmtorii Ormuz, pe fondul escaladării situației din Orientul Mijlociu. Ministrul Apărării, Radu Miruță, a indicat că implicarea ar putea viza ofițeri de stat major, schimburi de informații sau specialiști în deminare. Decizia vine după anunțul președintelui Nicușor Dan privind alăturarea țării noastre unui efort internațional de securizare a traficului maritim.

Oficialul precizează că orice contribuție va fi stabilită în strânsă coordonare cu partenerii externi.
Radu Miruță: „Putem participa cu ofiţeri de stat major”
Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat, luni, că România poate participa la dezescaladarea situaţiei din Strâmtoarea Ormuz cu ofiţeri de stat major, cu schimb de informaţii sau chiar „cu personal care a căpătat experienţă în ultimii ani pe zona de deminare”, după incidentele care au apărut în Marea Neagră.
După anunţul preşedintelui Nicuşor Dan potrivit căruia România se alătură eforturilor de a contribui la securizarea strâmtorii Ormuz, ministrul Apărării precizează că acţiunile concrete vor fi stabilite „în funcţie de disponibilitatea şi a celorlalţi parteneri”.
Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a fost întrebat, luni, despre intervenţia pentru securizazrea Strâmtorii Ormuz.
„Deocamdată s-a luat o decizie ca România, alături de alte ţări, să sprijine o astfel de situaţie, preşedintele României a anunţat asta. Analizăm, în funcţie de disponibilitatea şi a celorlalţi parteneri, care este necesarul raportat la disponibilitate a noastră. Am căpătat ceva experienţă cu deminarea în Marea Neagră pe parcursul ultimilor ani, putem participa cu ofiţeri de stat major, eventual cu schimb de informaţii din astea care pot ajuta la astfel de situaţii, inclusiv cu personal care a căpătat experienţă în ultimii ani pe zona de deminare”, a precizat ministrul Apărării.
Nicio țară nu și-a anunțat concret contribuția
Radu Miruţă a explicat că acţiunile concrete vot fi realizate împreună cu partenerii internaţionali:
„În funcţie şi de disponibilitatea celorlalţi parteneri, vom vedea împreună cum vom participa, dar ne menţinem această disponibilitate”.
Întrebat dacă România va participa sau nu cu nave în zonă, ministrul a afirmat că niciuna dintre ţări nu a anunţat exact cu ce participă.
„Haideţi să vedem întâi care sunt necesităţile pentru o astfel de operaţie. Nici celelalte ţări nu au pus pe masă cu liniuţă capabilităţile cu care vor participa. A fost o decizie a acestor ţări de a-şi anunţa intenţia de a participa. Ca în orice astfel de situaţie, optimizarea participării este în funcţie de discuţia între toţi partenerii care au anunţat participare”, a mai declarat ministrul.
România se alătură Marii Britanii, Franţei, Germaniei, Italiei, Olandei şi Japoniei în eforturile de a contribui la securizarea strâmtorii Ormuz, a anunţat, vineri seară, preşedintele Nicuşor Dan.
Decizia a fost luată, potrivit preşedintelui, „pe fondul implicaţiilor grave pe care închiderea Strâmtorii le are asupra pieţelor energetice globale, precum şi asupra economiei mondiale”.
„România îşi păstrează decizia clară de a nu se implica în conflictul din Orientul Mijlociu şi lucrăm alături de partenerii internaţionali pentru dezescaladare”, a mai transmis şeful statului.
Donald Trump a lansat, sâmbătă seara, un ultimatum Iranului: Statele Unite vor distruge centralele electrice din Iran dacă Republica Islamică nu redeschide Strâmtoarea Ormuz traficului maritim în 48 de ore.
Japonia ar putea lua în considerare desfăşurarea forţelor sale militare pentru operaţiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, în cazul în care s-ar ajunge la un armistiţiu în războiul dintre SUA şi Israel împotriva Iranului, a declarat, duminică, ministrul de externe Toshimitsu Motegi
































