TVA de 9% la produsele de panificaţie?

Ultima actualizare:

    Preţul pâinii ar putea scădea
Preţul pâinii ar putea scădea

Noul guvern intenţionează reducerea Taxei pe Valoare Adăugată (TVA) în cazul produselor de panificaţie, de la 24% la 9%, susţine premierul desemnat Victor Ponta.

Şeful Executivului a promis că planul va fi pus în aplicare cel mai devreme în luna septembrie a acestui an sau, cel mai târziu, în octombrie, pentru ca măsura să poată fi cuprinsă în proiectul de buget pe 2013, potrivit gandul.info.

Noul guvern intenţionează ca, prin reducerea TVA, să-i încurajeze pe producători să scadă preţul pâinii.

În opinia fostului ministru al agriculturii, Stelian Fuia, reducerea TVA nu va însemna scăderea preţului la pâine, ci doar diminuarea evaziunii fiscale.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
bacsis, foto Shutterstock jpg
Nicolae Ceauşescu, la Conferinţa Naţională a PCR din decembrie 1977 (© „Fototeca online a comunismului românesc”, cota: 2/1977)
Barbat arestat - catuse FOTO Shutterstock
base si maria jpg
seismograf cutremur istock jpg
jerash jpg
dublin irlanda pixabay jpg
Adrian Sârbu. FOTO Inquam Photos / Octav Ganea
image
actualitate.net
image
actualitate.net