Zeci de gospodării inundate în Prahova. Pompierii evacuează oameni și animale din calea apelor

Ultima actualizare:

    Inundaţii în Prahova
Inundaţii în Prahova

Ploile torenţiale din ultima perioadă au provocat inundaţii în mai multe localităţi din judeţul Prahova, unde pompierii au fost solicitaţi pentru evacuarea apei, dar şi pentru salvarea a trei persoane şi peste 700 de animale.

Potrivit unui bilanţ al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din trei case inundate în Ploieşti, Boldeşti Scăieni şi Berceni, anunta mediafax.ro.

De asemenea, au fost inundate 23 de gospodării în Ploieşti, Câmpina, Vălenii de Munte, Bărcăneşti, Dârvari, Valea Călugărească, Ceptura, Corlăteşti, Bucov, Breaza, Filipeşti de Târg, Berceni şi Lipăneşti. Apa a pătruns şi într-o hală de producţie a unei societăţi comerciale cu sediul în localitatea Brătăşanca.

Totodată, pompierii prahoveni au intervenit cu o barcă pneumatică pentru salvarea a trei bărbaţi care au rămas blocaţi pe o insuliţă între apele revărsate ale râului Cricovul Dulce, dar şi pentru salvarea a 725 de animale din calea apelor revărsate.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
oameni fotografii foto freepik jpg
fast food_shutterstock 1655063167 jpg
afacere pexels jpg
Bulgaria, foto Shutterstock jpg
Adolf Hitler shutterstock 252139258 jpg
69b2bdaca697c jpeg
usturoiu jpg
4 front carburanti caseta jpg
image
image