Dakar 2022: Joan Barreda a câștigat etapa cu numărul 2, Mani Gyenes a fost pe 4 la Malle Moto

Participant la moto, spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a c├ó┼čtigat, ast─âzi (luni, 3 ianuarie), etapa cu num─ârul 2 a raliului-raid Dakar 2022, disputat─â ├«ntre Ha'il ┼či Al Artawiyah ╚Öi av├ónd o prob─â special─â pe distan┼úa de 338 km. Confruntat cu probleme tehnice cu o zi ├«nainte, Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 41, respectiv pe 4 la Malle Moto (f─âr─â asisten╚Ť─â tehnic─â).

Mani Gyenes particip─â pentru a dou─âsprezecea oar─â la raliul-raid Dakar (Foto: RallyZone)

Ibericul a fost cronometrat ├«n 3 ore, 31 de minute ╚Öi 20 de secunde, fiind urmat la 5:33 de britanicul Sam Sunderland (KTM), ┼či la 5:54 de argentinianul Kevin Benavides (KTM), de┼úin─âtorul titlului. Mani Gyenes a ocupat locul 41, av├ónd o ├«nt├órziere de 44 de minute ╚Öi 21 de secunde fa╚Ť─â de c├ó╚Ötig─âtor.

├Än clasamentul general, lider a devenit Sunderland (8h 31:29), care a c├ó╚Ötigat edi╚Ťia 2017. Britanicul a preluat ╚Öefia de la Daniel Sanders, care a terminat etapa abia pe locul 23, la 24:58 de c├ó╚Ötig─âtor. Australianul se afl─â pe locul 3 la ÔÇ×generalÔÇŁ, la 3:29 ├«n urma lui Sunderland ╚Öi la 2:51 de al doilea clasat, francezul Adrien Van Beveren (Yamaha). C├ó╚Ötig─âtorul de azi este pe 10, la 20:25.

Mani Gyenes ocup─â locul al 72-lea, la 3 ore, 13 minute ╚Öi 27 de secunde fa╚Ť─â de lider. La categoria Malle Moto (f─âr─â asisten┼ú─â tehnic─â), s─âtm─âreanul a fost pe 4 ├«n aceast─â etap─â, iar la ÔÇŁgeneralÔÇŁ se g─âse┼čte pe 11.

Etapa a treia, de mar┼úi, 4 ianuarie, se va desf─â┼čura ├«ntre Al Artawiyah ┼či Al Qaisumah, pe un traseu ├«n lungime de 555 km, dintre care 368 km de prob─â special─â.