Dakar 2022: Joan Barreda a câștigat etapa cu numărul 2, Mani Gyenes a fost pe 4 la Malle Moto

Participant la moto, spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a câştigat, astăzi (luni, 3 ianuarie), etapa cu numărul 2 a raliului-raid Dakar 2022, disputată între Ha'il şi Al Artawiyah și având o probă specială pe distanţa de 338 km. Confruntat cu probleme tehnice cu o zi înainte, Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 41, respectiv pe 4 la Malle Moto (fără asistență tehnică).

Mani Gyenes participă pentru a douăsprezecea oară la raliul-raid Dakar (Foto: RallyZone)

Ibericul a fost cronometrat în 3 ore, 31 de minute și 20 de secunde, fiind urmat la 5:33 de britanicul Sam Sunderland (KTM), şi la 5:54 de argentinianul Kevin Benavides (KTM), deţinătorul titlului. Mani Gyenes a ocupat locul 41, având o întârziere de 44 de minute și 21 de secunde față de câștigător.

În clasamentul general, lider a devenit Sunderland (8h 31:29), care a câștigat ediția 2017. Britanicul a preluat șefia de la Daniel Sanders, care a terminat etapa abia pe locul 23, la 24:58 de câștigător. Australianul se află pe locul 3 la „general”, la 3:29 în urma lui Sunderland și la 2:51 de al doilea clasat, francezul Adrien Van Beveren (Yamaha). Câștigătorul de azi este pe 10, la 20:25.

Mani Gyenes ocupă locul al 72-lea, la 3 ore, 13 minute și 27 de secunde față de lider. La categoria Malle Moto (fără asistenţă tehnică), sătmăreanul a fost pe 4 în această etapă, iar la ”general” se găseşte pe 11.

Etapa a treia, de marţi, 4 ianuarie, se va desfăşura între Al Artawiyah şi Al Qaisumah, pe un traseu în lungime de 555 km, dintre care 368 km de probă specială.