Dakar 2022: Mani Gyenes se menține pe locul 5 în clasamentul general la clasa Malle Moto

Sătmăreanul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 43 în etapa a cincea a raliului-raid Dakar, care s-a desfășurat pe o distanţă de 346 de kilometri în probă specială în jurul orașului Riad. Victoria i-a revenit australianului Toby Price, dublu câștigător al întrecerii ce se desfășoară în Arabia Saudită.

Emanuel Mani Gyenes participă din nou la raliul-raid Dakar (Foto: RallyZone)

Plecat al 27-lea în cursă, sportivul de la antipozi a știut să profite de urmele lăsate de alți concurenți pentru a fi cel mai rapid. Acesta a acoperit distanța în 3 ore, 19 minute și 32 de secunde.

Pilotul australian i-a devansat pe italianul Danilo Petrucci (KTM 450 Rally Facroty Replica / la 4:14) și pe Ross Branch (Botswana / Yamaha WR450F Rally / la 4:16). Gyenes a terminat pe 43, cu o întârziere de 35:32 față de Price.

La general, lider a rămas britanicul Sam Sunderland (GasGas / KTM 450 Rally Factory Replica / 19h 01:50), care este urmat de austriacul Matthias Walkner (KTM 450 Rally Factory Replica / la 2:29) și francezul Adrien Van Beveren (Yamaha WR450F / la 5:59). Mani Gyenes este pe 44, la 4h 35:19. La clasa Malle Moto (fără asistenţă tehnică), el a ocupat locul 5 în etapa de azi, același ca în ierarhia generală.