Na╚Ťionala masculin─â de handbal s-a chinuit ├«n fa╚Ťa Turciei

28 decembrie 2021

Reprezentativa masculin─â de handbal a Rom├óniei a c├ó╚Ötigat cu 26-24 (12-10) meciul cu Turcia, disputat la Cluj. ├Än condi╚Ťiile ├«n care la Trofeul Carpa╚Ťi nu pot participa ╚Öi echipele Elve╚Ťiei ╚Öi Iranului, din motive legate de pandemie, cele dou─â reprezentative se vor re├«nt├ólni miercuri, 29 decembrie, la ora 18.05.

Echipa de handbal a României se pregătește la Cluj (Foto: Facebook / FRH)

Oamenii lui Xavier Pascual au avut o evolu╚Ťie modest─â, rat├ónd din pozi╚Ťii clare. Na╚Ťionala noastr─â a fost incomodat─â, ├«n ofensiv─â, ╚Öi de jocul agresiv al turcilor, care s-au ap─ârat cu ├«nd├órjire. ├Än acest context, portarul Yunus Ozmosul a fost considerat cel mai bun juc─âtor al meciului.

România a primit trei goluri la rând în ultimul minut

Rom├ónia a intrat bine ├«n meci ┼či a condus cu 3-0 (min. 6). Apoi, ea a fost mai mereu ├«n avantaj, ├«ns─â n-a izbutit s─â se deta╚Öeze decisiv. Astfel se face c─â de la 6-2 (min. 10) s-a ajuns la 6-6 (min. 16). Dup─â 12-10 la pauz─â, na╚Ťionala noastr─â a izbutit abia ├«n minutul 59 s─â se desprind─â la 5 goluri (26-21), ├«ns─â mai apoi a primit trei goluri la r├ónd f─âr─â s─â mai ├«nscrie vreunul.

Tudor Bugule╚Ť a marcat 4 goluri pentru echipa Rom├óniei

Pentru echipa Rom├óniei cele mai multe goluri au fost reu╚Öite de Tudor Bugule┼ú (4 goluri), Gabriel Cump─ânici (3), C─âlin Dedu (3), Alexandru Ghivil (4), Cristian Ghi┼ú─â (3) ╚Öi Roland Thalmaier (3). Principalul marcator al Turciei a fost Yakup Ya┼čar Simsar, cu 7 reu╚Öite.

La edi╚Ťia din acest an a Trofeului Carpa╚Ťi urmau s─â evolueze ┼či echipele Elve┼úiei ┼či Iranului, ├«ns─â acestea ╚Öi-au anulat participarea din cauza infect─ârilor cu COVID-19 din lot. ├Än acest context, Rom├ónia ┼či Turcia se vor ├«nfrunta din nou, miercuri, 29 decembrie, de la ora 18.05, tot ├«n Sala ÔÇŁHoria DemianÔÇŁ din Cluj.

├Äntre 7 ╚Öi 9 ianuarie 2022, na┼úionala noastr─â va participa la preliminariile Campionatului Mondial 2023. Aceasta va evolua tot la Cluj, ├«ntr-o grup─â cu Cipru, Israel ┼či Republica Moldova.