Performan╚Ť─â incredibil─â: avem cinci rom├ónce ├«n turul 2 la Australian Open

18 ianuarie 2022

Toate cele trei juc─âtoare din Rom├ónia care au intrat ├«n curs─â mar╚Ťi au trecut ├«n turul secund la Australian Open. Simona Halep, Sorana C├«rstea ╚Öi Irina Begu continu─â lupta la Melbourne.

Simona Halep, locul 15 WTA ┼či cap de serie num─ârul 14, a ├«nvins-o ├«n primul tur, cu scorul de 6-4, 6-3, pe poloneza Magdalena Frech, ocupanta pozi╚Ťiei 102 ├«n lume. Meciul a fost controlat de rom├ónc─â, ea impun├óndu-se la cap─âtul unei partide care a durat o or─â ┼či 29 de minute. Urm─âtoarea adversar─â a juc─âtoarei noastre va fi ├«nving─âtoarea partidei dintre Katie Volynets din SUA, o juc─âtoare venit─â din calific─âri, ╚Öi brazilianca Beatriz Haddad Maia.

Dar ziua a ├«nceput cu alte dou─â superbe victorii. Sorana C├«rstea (38 WTA) a reu╚Öit a doua victorie ├«n fa╚Ťa uneia dintre cele mai importante juc─âtoare din circuit: cehoaica Petra Kvitova. Sorana s-a impus cu scorul de 6-2, 6-2, ocupanta locului 19 WTA ┼či cap de serie num─ârul 20. Aceasta a fost a doua victorie a Soranei ├«n fa╚Ťa Kvitovei, dup─â ce anul trecut o ├«nvinsese tot ├«n primul tur la Australian Open! Urm─âtoarea advesar─â a Soranei va fi Kristina Kucova, din Slovacia, ocupanta locului 96 WTA.

Irina Begu a salvat trei mingi de meci

Tot ├«n turul 1, Irina Begu a ├«nvins-o cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, de fran┼úuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA, dup─â o partid─â care a durat dou─â ore ┼či 37 de minute ╚Öi ├«n care rom├ónca a salvat trei mingi de meci! Urm─âtoarea adversar─â a Irinei va fi belgianca Elise Mertens, ocupanta locului 26 WTA ┼či cap de serie num─ârul 19.

Astfel, numărul jucătoarelor românce calificate în turul secund la Australian Open a ajuns la cinci. Luni, trecuseră de prima fază Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian.