FIFA anchetează chiloţii lui Neymar

Neymar a petrecut  câteva minute cu  şortul dat mai jos  pentru a i se vedea  banda chiloţilor
Neymar a petrecut câteva minute cu şortul dat mai jos pentru a i se vedea banda chiloţilor

Brazilianul a încălcat regulamentul, făcând reclamă unei firme de costume de baie.

Eroul Braziliei de la acest Campionat Mondial, Neymar, are probleme. Nu medicale, ci cu FIFA.

Atacantul brazilian, autor a patru goluri la acest turneu final, e acuzat de forul mondial că a făcut reclamă mascată unei firme de costume de baie. El şi-a arătat o parte a chiloţilor atât în pauza meciului cu Camerun (scor 4-1), cât şi la finalul acestuia, atunci când a umblat minute bune în bustul gol pe teren.

Cum şortul era puţin mai jos decât e normal, s-a văzut banda în culorile Braziliei a slipului. Iar imaginile au atras atenţia FIFA, căreia nu i-a trebuit mult să îşi dea seama că acei chiloţi nu corespundeau cu cei aprobaţi în prealabil.

Ziariştii brazilieni au dezvăluit că slipul purtat de Neymar aparţinea unul brand cunoscut din ţara respectivă, iar acel model purtat de fotbalist a cunoscut în ultimele două zile creşteri importante ale vânzărilor.

Dacă se va dovedi că Neymar a făcut în mod premeditat reclamă respectivilor chiloţi, atunci FIFA va amenda Federaţia Braziliană care, la rândul ei, se va putea îndrepta către jucător, penalizându-l cu respectiva sumă.

Cel mai cunoscut caz de amendă dată unui jucător pentru reclamă nepermisă este cea dată danezului Nicklas Bendtner. Acesta a fost amendat de UEFA cu 100.000 de euro deoarece şi-a arătat, după marcarea unui gol la Euro 2012, banda chiloţilor pe care era trecută adresa de net a unei case de pariuri.