A prins suta cu rachiu şi fripturi

A prins suta cu rachiu şi fripturi

Ultima actualizare:

Bădia Vasile are ce povesti strănepoţilor. A căzut prizonier în război şi a stat doi ani în Siberia. A fost primar în sat pe vremea legionarilor, motiv pentru care comuniştii l-au trimis doi ani la Canal.

Nu a fost niciodată la spital, chiar dacă a mai avut probleme de sănătate. "M-a durut ficatul când am venit din prizonierat, dar nu am stat niciodată în spital, m-am doftoricit acasă", povesteşte centenarul.

Spune că n-a ţinut niciodată regim şi tot ce a mâncat a fost "de pe lângă casă". "Am avut tot timpul vaci cu lapte, oi, porci şi păsări. Am tăiat porc şi viţel în fiecare an", spune Vasile Bârsan.

Cu băutura, asta e altă poveste. A băut şi vin, şi rachiu, dar nu l-a văzut nimeni beat. L-a prins în schimb nevasta de mai multe ori când "dădea atacul" la damigeană.

Rudele spun că bătrânul "a prins suta" din cauză că s-a înţeles bine cu soţia. "Ei au trăit o viaţă tare liniştită, s-au împăcat foarte bine, nu s-au enervat", spune Eugenia Bibire (76 de ani), învăţătoare pensionară.

Din când în când, mai scutură de praf mandolina făcută cu mâna lui. Îşi aminteşte şi acum cântecul pe care i-l cânta soţiei când erau tineri.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
creier uman Shutterstock jpeg
ceapa verde jpg
Băuturi energizante jpg
hitler  jpg
 Sambuca di Sicilia FOTO Profimedia
carabinieri jpeg
carabinieri jpeg
furnici istock jpg
image
image