Cristian Mungiu va reprezenta România la Oscar

Ultima actualizare:

    Mungiu este unul dintre cei mai talentaţi  regizori români
Mungiu este unul dintre cei mai talentaţi regizori români

Pelicula „După dealuri” în regia lui Cristian Mungiu a fost desemnată să reprezinte România la premiile Oscar de anul viitor, la categoria cel mai bun film străin.

Filmul a fost dublu premiat în mai la Festivalul de Film de la Cannes, pentru scenariu, dar şi pentru interpretare - trofeu, acordat actriţelor Cosmina Stratan şi Cristina Flutur.

„După dealuri" este povestea a două fete care au crescut împreună şi care se reîntâlnesc după câţiva ani de la despărţire.

Filmul va fi proiectat la Bucureşti, în avanpremieră, la închiderea Festivalului „Les Films de Cannes à Bucarest", din 25 octombrie.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
un anticiclon puternic cuprinde romania vremea se schimba radical la inceputul iernii avertismentul anm 1029996 jpg
image png
image png
Călin Georgescu FOTO INQUAM Photos George Calin jpg
Dr  Vlad Ciurea, foto Facebook jpg
Prințul Louis și familia regala britanica la Trooping The Colour 17 iunie 2023 FOTO Profimedia (6) jpg
image png
image png
image
actualitate.net
image
actualitate.net