Cupa României: Gaz Metan - FC Vaslui 0-1

GAZ METAN MEDIAŞ - FC VASLUI 0-1 (Burdujan 43)

Gaz Metan: Vâtcă - Hoban, Akaki Kubutia (Nohai 82), Fl. Lazăr, Buzean - Al. Munteanu (Cigan 60), Todea, Eric (Zaharia 84), Pârvulescu - Bud, Dudiţă. Antrenor: Cristian Pustai.

FC Vaslui: Kuciak - Buhuş, Zubar, Farkaş (Akakpo 61), Hugo Luz - Pavlovic - Burdujan, R. Costin, Gerlem (Buhăescu 78) - Wesley - Temwanjera (N. Jovanovic 87). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Cartonaşe galbene: Eric 7, Pârvulescu 90 / R. Costin 27. Buhuş 33

Arbitri: Augustus Constantin - Adrian Vidan, Ioan Onicaş

Stadion: Gaz Metan; Spectatori: 1.500

Cum s-a marcat golul:

0-1, min. 43: Gerlem a pasat pentru Burdujan, iar şutul acestuia din interiorul careului a fost uşor deviat Buzean în plasa porţii lui Vâtcă.

În minutul 70, medieşenii au ratat o mare ocazie, şutul lui Pârvulescu din interiorul careului lovind stâlpul din stânga porţii lui Kuciak.

Peste numai două minute, brazilianul Wesley a nimerit transversala cu un lob de la marginea careului de 16 metri.

Lucian Burdujan a fost titular, în premieră, de la revenirea la prima echipă a Vasluiului, consemnată odată cu numirea în funcţie a lui Marius Lăcătuş. Fotbalistul mai bifase alte două jocuri, ambele în campionat, însă de fiecare dată a intrat parcursul reprizei secunde.

FC Vaslui a înregistrat al patrulea succes consecutiv de la numirea lui Marius Lăcătuş, după cele din campionat, cu Astra Ploieşti, Unirea Urziceni şi Universitatea Craiova. Din cele patru victorii, trei au fost obţinute în deplasare.

Formaţia vasluiană s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în sferturile Cupei României, după ce sezonul trecut a reuşit să ajungă până în semifinale, care, de altfel, e cea mai bună performanţă a sa din această competiţie.