Se bălăceşte cu balenele

Ultima actualizare:

    Uriaşele mamifere  marine pot ajunge  la 160 de tone
Uriaşele mamifere marine pot ajunge la 160 de tone

Exploratoarea marină Marianne Aventurier a profitat de prezenţa mai multor balene albastre în largul coastei din Sri Lanka pentru a face scufundări.

Uriaşii de 30 de metri lungime şi masă corporală de peste 160 de tone sunt extrem de paşnici. Alimentaţia lor este alcătuită exclusiv din minicrustacee numite Krill. Însă atunci când sunt ameninţate, balenele albastre lovesc năprasnic cu înotătoarea dorsală. Pot atinge viteze de până la 50 km/h şi inima lor e de 600 kg, cea mai mare din regnul animal. 



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
medic_consult medical_shutterstock 158366573 jpg
ceai somn jpg
Somn - dormit - pozitie de somn FOTO Shutterstock
Mircea Fechet, ministrul Mediului și Nicolae Ciucă, președintele Senatului, participă la evenimentul de lansare a Sistemului Garanţie-Returnare RetuRO la un supermarket din București. FOTO Inquam Photos / George Călin
image png
shutterstock tribunal justitie jpeg
Mario Iorgulescu FOTO Instagram Adrian Călin jpg
anita6 jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net