Un șofer de 85 de ani, plecat cu mașina spre cabinetul medical, a greșit drumul și a ajuns într-o altă țară

Ultima actualizare:

Un bărbat de 85 de ani din localitatea Châtillon-sur-Thouet, vestul Franței, a plecat cu mașina spre cabinetul medicului său din Airvault, aflat la circa 20 de kilometri distanță. Drumul scurt s-a transformat însă într-o călătorie de peste 20 de ore, care l-a dus până în Croația, la aproximativ 1.500 de kilometri de casă.

Șoferul octogenar a dat vina pe GPS (Foto: Shutterstock)
Șoferul octogenar a dat vina pe GPS (Foto: Shutterstock)

Octogenarul nu are tulburări cognitive

Cazul, relatat de publicațiile Ici Poitou și Ouest-France, a devenit viral în Franța. Octogenarul nu era cunoscut ca având probleme de orientare sau tulburări cognitive. Totul a început marți, 4 noiembrie, când bărbatul, al cărui nume nu a fost făcut public, a plecat de acasă cu intenția de a merge la o consultație medicală în localitatea vecină.

Neavând probleme de sănătate care să-i afecteze memoria sau orientarea, familia nu s-a îngrijorat la început. Pe măsură ce orele treceau, bărbatul nu a ajuns nici la medic, nici la o întâlnire a unei asociații locale din care făcea parte.

Membrii organizației, observând absența sa neobișnuită, au alertat autoritățile, la fel ca și vecinii, care nu îl văzuseră întreaga zi. Poliția a fost sesizată, iar în scurt timp armata a fost solicitată să intervină pentru a-i localiza telefonul mobil.

Familia, temându-se de ce era mai rău, a fost șocată când autoritățile au anunțat că semnalul telefonului provenea dintr-un hotel din Croația – o țară care nici măcar nu se învecinează cu Franța.

„Nu înțeleg ce s-a întâmplat”

Potrivit relatărilor, bărbatul a condus aproape 20 de ore fără oprire, trecând prin Italia și Slovenia, înainte de a ajunge, în cele din urmă, în Croația. Când a fost contactat de echipele de intervenție, octogenarul a răspuns calm și le-a spus că se află într-un hotel din Croația, fără să-și poată explica cum a ajuns acolo.

El a povestit că intenționa doar să meargă la medicul său din Airvault, însă, din cauza unei erori de GPS, a urmat instrucțiuni greșite și a continuat să conducă, fără să realizeze că se îndepărtează tot mai mult de destinație. „Nu înțeleg ce s-a întâmplat”, le-a spus bărbatul salvatorilor, menționând că totul a fost cauzat de o „defecțiune a GPS-ului”. În ciuda oboselii și a distanței parcurse, el era lucid și într-o stare generală bună.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Daniel Baluta si Sorin Grindeanu rezultate alegeri primarie Bucuresti  Foto Inquam Photos  Octav Ganea (2) jpg
Ciprian Ciucu si Ilie Bolojan  Ludovic Orban Foto Inquam Photo    Codrin Unici (4) jpg
images jpg
Bucuresti, foto Shutterstock jpg
casa lemn pexels jpg
La 79 ani, Cristian Gatu vrea sa si refaca viata jpg
Sesizare penală a IICCMER privind tratamentele neomenoase aplicate în perioada comunistă în „Spitalul pentru copii neuropsihici cronici Siret” jpeg
Seminte, foto shutterstock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net