Atac armat la Universitatea de Stat din Perm, Rusia: cel puțin şase morți!

Ultima actualizare:

    Poliția a intervenit în forță
Poliția a intervenit în forță

Scene de coșmar la Universitatea de stat din Perm, Rusia! Un tânăr a deschis focul, luni, în jurul orei 11.00, ucigând cel puțin şase persoane și rănind alte 28, a informat Euronews.

Atacatorul, care a folosit o armă semi-automată, a fost ”lichidat” de forțele de ordine și Comitetul de Investigații Criminale rusesc a confirmat că ”tânărului i se acordă asistența medicală de care are nevoie și după ce starea lui va fi stabilă va răspunde pentru faptele comise”.


    Studenții au sărit pe geamuri pentru a se salva
Studenții au sărit pe geamuri pentru a se salva

În haosul creat după ce s-au auzit primele focuri de armă pe holurile universității, mai mulți studenți au fost răniți încercând să scape din fața pericolului sărind pe geamuri.

Orașul Perm, din Urali, are un milion de locuitori și se află la 1.400 km nord-est de Moscova. Cursurile au fost suspendate, studenții trimiși acasă și trupele anti-tero trimise în patrulare pe străzi. Din primele informații, doi dintre răniți se aflau în stare gravă la spital.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
1d1cd9f1 f1f9 46ee adda 34ed1d18fab0 jpg
hot magazin  jpg
masini politie facebook jpg
marea britanie shutterstock1 jpg
mici png
mircea webp
image png
image png
image
image