Ce este Oxy Tower, clădirea din Bruxelles în care un român și-a pierdut viața. Cât valorează proiectul imobiliar

Un român se numără printre cele șase persoane decedate în incendiul de la Oxy Tower, o clădire din centrul Bruxelles-ului. Al doilea român, un tânăr de 22 de ani, a fost transportat la spital pentru îngrijiri. Oxy Tower valorează 300 de milioane de euro și urma să fie transformată într-un imobil de locuințe.

Oxy Tower valorează 300 milioane euro/sursă foto: arhivă
Oxy Tower valorează 300 milioane euro/sursă foto: arhivă

Oxy Tower, simbol al centrului orașului Bruxelles

Clădirea Oxy, mai cunoscută sub vechiul său nume „Muntcentrum”, situată între Piața De Brouckère și Piața Munt, potrivit Vrt News. De câțiva ani, această clădire gigantică din începutul anilor 1970 face obiectul unei renovări complete. În timpul acestor lucrări, în urmă cu doi ani, a izbucnit un incendiu, fără însă a avea consecințe grave.

Centrul Munt a fost construit între 1967 și 1971, în apropierea Place de la Monnaie, în inima orașului Bruxelles. Clădirea modernistă a fost concepută pentru a înlocui clădirea clasică Hôtel des Postes et Télégraphes, un exemplu elocvent al modului în care clădirile istorice au fost adesea nevoite să cedeze locul modernizării capitalei din acea perioadă.

Imensa clădire modernă a fost finalizată în 1971 și, cu forma sa distinctivă în formă de X, a devenit un punct de atracție vizuală situat vizavi de Opera Regală, în stil neoclasic. Până în 2022, aici au funcționat serviciile administrative ale orașului Bruxelles și sediul central al Bpost, iar la baza soclului se află și un centru comercial.

Un paradis multifuncțional

Un proiect, deoarece clădirea a trebuit să fie complet renovată pentru a fi transformată într-un „paradis multifuncțional”, așa cum se menționează pe site-ul web, care va include, printre altele, un hotel de lux, apartamente, spații de ospitalitate și birouri. Renovarea a fost încredințată firmei de arhitectură norvegiene Snøhetta și firmei Binst Architects, cu sediul în Anvers.

Cost: aproximativ 300 de milioane de euro. Proiectul – și clădirea – au fost denumite „Oxy”, după forma distinctivă a clădirii. Conform cererii de autorizație de construire, acesta urma să cuprindă 120 de apartamente și 316 camere de hotel. În plus, s-a alocat spațiu pentru 44.000 de metri pătrați de spații de birouri.

Incendiul de anul acesta nu este primul

La sfârșitul lunii aprilie 2024, i a izbucnit un incendiu într-un vechi sistem de ventilație. 

Acoperișul a suferit daune, dar muncitorii au reușit să părăsească clădirea în siguranță și nu s-au înregistrat răniți. Incendiul a provocat o oarecare întârziere a lucrărilor de renovare, dar, la puțin peste un an după aceea, noua fațadă prinsese deja contur.

Lucrările de renovare ar trebui să fie finalizate în cursul acestui an sau, cel târziu, anul viitor. Nu este încă clar dacă incendiul mortal de astăzi va avea consecințe asupra acestui termen. Peste 200 de muncitori se aflau pe șantier în momentul izbucnirii incendiului, iar mai multe persoane și-au pierdut viața. „Este o tragedie care ne afectează profund”, a declarat primarul Bruxelles-ului, Philippe Close.

Compania Immobe, una dintre dezvoltatorii clădirii, afirmă că a aflat „cu profundă consternare” despre victimele incendiului de pe șantier. „Gândurile noastre se îndreaptă în primul rând către toți cei afectați de acest incident, familiile lor și colegii lor. Pentru noi toți, aceasta este în primul rând o tragedie umană”.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Maria Zaharova FOTO Profimedia jpg
Insula Tinos, orașul Chora, Grecia FOTO Shutterstock
cel mai lung pod peste mare grecia jpg
carne de pui   foto pixabay congerdesign jpg
Volvo v7o 2005 jpg
drama femeilor din afganistan jpg
Castelul Teleki 04 Facebook Teleki Castle jpg
canicula, foto shutterstock jpg
image
image