Cum a reacționat o vârstnică din Germania când a aflat într-un supermarket că românii sparg semințe: „Ce bine...”

O zi obișnuită de cumpărături a devenit memorabilă pentru o româncă stabilită în Germania. Ea a fost surprinsă de reacția pe care a avut-o o bătrână când a aflat că tânăra cumpărase semințe pentru consumul propriu. 

Reacția unei vârstnice la consumul românilor de semințe / Foto: Shutterstock
Reacția unei vârstnice la consumul românilor de semințe / Foto: Shutterstock

Lorena și soțul ei au mers într-o zi obișnuită la cumpărături într-un cartier care oferă diverse produse, inclusiv semințe și articole turcești sau rusești, pentru ca străinii să își aline dorul de acasă, informează Știri Diaspora

Cei doi s-au îndreptat și către rafturile cu semințe, apoi spre casă pentru plata produselor. Acolo, soțul Lorenei, care ținea pungile în mână, a fost abordat de o doamnă mai în vârstă. Aceasta a presupus că semințele cumpărate erau pentru păsări și, cu un zâmbet pe buze, i-a transmis: „Ce bine, păsările dumneavoastră o să se bucure!”.

Surprinși de reacția doamnei, i-au transmis clar: „Nu sunt pentru păsări… sunt pentru noi… Nu, nu sunt pentru păsări. Sunt pentru noi. Noi mâncăm semințe”.

În acel moment, bătrâna a făcut o remarcă folosind termenul „ausländer”care, în germană, desemnează persoanele din alte țări: „Ah, da… așa sunt preferatele ausländer-ilor”, a spus ea.

Ușor deranjat de remarca bătrânei, soțul Lorenei a întrebat-o pe aceasta: „Dumneavoastră nu mâncați pâine cu semințe?”

Iar nemțoaica a spus ferm: „Da, aveți dreptate”.

Obiceiuri românești neobișnuite pentru străini

Consumul semințelor este doar unul dintre obiceiurile românești care par neobișnuite pentru străini. Într-o postare pe Reddit, un utilizator a povestit că și purtarea papucilor de casă a fost o surpriză pentru soția lui de origine americană: „Când abia începusem să ieșim împreună, am invitat-o la mine acasă și de cum s-a descălțat i-am oferit o pereche de papuci de casă. I-a purtat, dar mi-a zis ulterior că i s-a părut tare ciudat și nu a vrut să-mi insulte cultura românească refuzând-i”, a scris acesta.

Altcineva a povestit despre reacția nemților la obiceiul românesc de la tăierea moțului, când copilul își alege trei obiecte de pe tavă: „Am fost la niște prieteni, la tăierea moțului, și au venit și niște prieteni nemți. La jumătatea procesului, când copilul trebuie să aleagă obiecte de pe tavă, domnii au întrebat foarte politicos: «La ce folosește acest voodoo?»”, a precizat românul.

Un alt român a mărturisit că fosta sa parteneră din Miami credea că supa se consumă doar în caz de boală: „Eram însurat în Miami cu o doamnă și am propus să facem o supă. Ea m-a întrebat dacă sunt bolnav. Cam așa a rămas de atunci - fac supă pe ascuns și numai când e frig afară. Noroc că nu mai stau în Florida!”, a notat el. 



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
printul william craciun gettyimages jpg
Daniel Baluta si Sorin Grindeanu rezultate alegeri primarie Bucuresti  Foto Inquam Photos  Octav Ganea (2) jpg
Ciprian Ciucu si Ilie Bolojan  Ludovic Orban Foto Inquam Photo    Codrin Unici (4) jpg
images jpg
Bucuresti, foto Shutterstock jpg
casa lemn pexels jpg
La 79 ani, Cristian Gatu vrea sa si refaca viata jpg
Sesizare penală a IICCMER privind tratamentele neomenoase aplicate în perioada comunistă în „Spitalul pentru copii neuropsihici cronici Siret” jpeg
image
actualitate.net
image
actualitate.net