Pierderea mirosului, primul şi cel mai frecvent simptom al Covid-19

Ultima actualizare:

    Pierderea mirosului ar trebui să vă îngrijorezefoto: Pixabay.com
Pierderea mirosului ar trebui să vă îngrijorezefoto: Pixabay.com

Oamenii de ştiinţă de la Harvard au publicat un studiu despre pierderea mirosului, principalul simptom neurologic şi în general, unul dintre primele semnale care sugerează boala Covid-19. Conform neurologilor, pierderea mirosului poate fi primul sau chiar singurul simptom care însoţeşte infectarea cu virusul SARS-CoV-2. Conform cercetătorilor, acest simptom este mai prezent decât febra sau tusea.

„Descoperirile noastre indică faptul că noul coronavirus schimbă simţul mirosului la pacienţi, nu prin infectarea directă a neuronilor, ci prin afectarea funcţiei celulelor de susţinere”, a declarat autorul principal al studiului Harvard, Sandeep Robert Datta, profesor asociat de neurobiologie în Institutul Blavatnik de la HMS. „Acest lucru implică faptul că, în cele mai multe cazuri, infecţia cu Covid-19 este puţin probabil să afecteze permanent circuitele neuronale olfactive”, a adăugat Datta, potrivit adevarul.ro. Iată și o veste bună! După eliminarea infecţiei, bolnavii își recapătă simțurile pierdute.

Citește și:

Experții au identificat 6 tipuri distincte ale infecției cu COVID-19. Ultimele două au simptome alarmante

Ce simptome îți arată că trebuie să fii testat pentru COVID-19. «În ultima vreme foarte puţini au mai făcut febră»



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
avion franta reuters1 jpeg
Daci infatisati pe columna lui Traian foto wikimedia commons jpg
Candidatura Dianei Sosoaca la alegerile prezidentiale a fost respinsa, foto arhiva  jpg
ursi  jpg
cirese piata zahana, 24 iunie 2026   foto alina mitran jpg
bani pensie jpg
Prințul George și Kate Middleton foto profimedia jpg
wizz air pixabay jpg
image
image