Tragedie în Tenerife! Doi români au murit după ce au fost spulberați de un val. Cum s-a petrecut totul
Patru turiști, doi bărbați și două femei, și-au pierdut viața după ce un val puternic i-a surprins pe coastele Insulei Tenerife, parte a arhipelagului Canare.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a fost informat, pe 7 decembrie 2025, despre incidentul de pe Tenerife, prin intermediul Consulatului General al României la Madrid.
„Ministerul Afacerilor Externe (MAE), prin intermediul Consulatului General al României la Madrid, a fost notificat la data de 7 decembrie 2025 cu privire la incidentul produs de un puternic val oceanic în Tenerife, în urma căruia au fost afectate mai multe persoane, două dintre acestea fiind cetăţeni români. În urma demersurilor întreprinse de reprezentanţii Consulatului General al României la Madrid, autorităţile spaniole au confirmat decesul unuia dintre cetăţenii români afectaţi.
Reprezentanţii oficiului consular român menţin legătura cu autorităţile spaniole pentru confirmarea stării celei de-a doua victime de cetăţenie română. Consulatul General al României la Madrid este în legătură permanentă atât cu autorităţile spaniole, cât şi cu familiile victimelor, fiind pregătit să acorde asistență consulară, conform competenţelor”, a precizat MAE.
Doi români au murit în urma incidentului din Tenerife
Conform presei locale, două victime erau cetățeni români, însă nu au fost făcute publice identitățile lor. Doi bărbați, dintre care unul avea 35 de ani, și o femeie de 55 de ani și-au pierdut viața în zona piscinelor naturale de pe stâncile Los Gigantes, în nord-vestul insulei. Incidentul a avut loc duminică, în jurul orei 16:00, la piscina naturală Isla Cangrejo, când grupul de turiști a fost prins de un val ce i-a tras în larg.
Trei victime au fost constatate decedate la fața locului, potrivit publicației Canarian Weekly. Ulterior, o femeie de 60 de ani, inițial resuscitată, a murit la spital. Autoritățile au continuat căutările de-a lungul coastei, fără a descoperi alte persoane dispărute. Primarul Santiago del Teide a menționat că victimele au ignorat restricțiile de securitate. Alte trei persoane au fost transportate la unități medicale.
Guvernul Canarelor a emis o „prealertă” pentru weekend, avertizând asupra valurilor cu înălțimi între doi și 3,5 metri și recomandând evitarea fotografiilor sau filmărilor la mal.
Potrivit site-ului oficial, piscina naturală Isla Cangrejo reprezintă un loc pitoresc de relaxare.
„Mulţumită unui zid de beton care-o protejează de valuri, piscina oferă un loc liniştit de baie cu familia şi de profitat de soare într-un cadru incomparabil”, se arată în prezentare. Autoritățile subliniază, însă, necesitatea „prudenţei în caz de maree şi valuri puternice”.
Incidentul survine într-un weekend prelungit, perioadă în care multe persoane au ales să viziteze insulele Canare.



































