20 de case făcute scrum, într-un incendiu violent izbucnit în Miercurea Ciuc!

Ultima actualizare:

    Focul a izbucnit joi seara într-o comunitate din ȘumuleuFoto: Ziar de Harghita
Focul a izbucnit joi seara într-o comunitate din ȘumuleuFoto: Ziar de Harghita

Un inceniu puternic izbucnit în Miercurea Ciuc a lăsat peste 200 de oameni fără case. 20 de locuințe de lemn, pe o suprafață de 1000 de metri pătrați au ars joi noaptea. Persoanele au fost adăpostite într-o sală de sport din localitate, iar vineri va avea loc o ședință a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență.

Focul a izbucnit joi seara ( 7 ianuarie) într-o comunitate din Șumuleu, Miercurea Ciuc. Conform ISU, au fost afectate de flăcări 20 de case din lemn, pe o suprafață de 1000 metri pătrați, relatează Digi24.

Pompierii au reușit să stingă focul în jurul orei 1.30. O parte din persoanele ale căror locuințe au fost afectate s-au adăpostit peste noapte la rude sau vecini, iar alte 230 de persoane au fost cazate într-o sală de sport din municipiul Miercurea Ciuc, unde li s-a asigurat mâncare, apă, ceai cald, saltele, pături, îmbrăcăminte, cu sprijinul autorităților locale, a armatei și prin mobilizarea populației.

"Li s-a asigurat mâncare, apă, ceai cald, saltele, pături, îmbrăcăminte, cu sprijinul autorităţilor locale, al armatei şi prin mobilizarea exemplară a populaţiei. Vineri dimineaţă, la ora 10,00, a fost convocată şedinţa Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă", au precizat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Harghita.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Design fără titlu (6) png
HKsZ7cCWIAExW F (1) jfif
bani plic istock jpg
Malaga, foto Shutterstock jpg
722384701 1446716254157115 2039474255990538101 n jpg
ap JPG
AFP  20260324 antoni gaudi sagrada familia barcelona  urbanandsport thesagra260322 nphQ3  v1  HighRes  TheSagradaFamiliaCro png
Munca devreme la birou  Foto Freepik com jpg
image
image