40.000 de lei de la stat pentru izolarea locuinţei

Ultima actualizare:

    În prezent, izolarea  caselor se face cu  polistiren, care nu e bio
În prezent, izolarea caselor se face cu polistiren, care nu e bio

Orice român care doreşte să-şi izoleze termic locuinţa va putea cere de la stat o sumă nerambursabilă de până la 40.000 de lei, nu mai mult de 120 lei/mp izolat şi finisat.

Facilitatea este introdusă în programul „Casa Verde Plus”, se arată într-un act normativ al Ministerului Mediului. Documentul a fost publicat joi în Monitorul Oficial. Astfel, statul vrea să încurajeze folosirea materialelor izolatoare organic-naturale pentru a reduce consumul energetic al clădirilor, cu scopul de a îmbunătăţi calitatea mediului. Banii vor fi acordaţi sub forma unei prime, atât pentru casele aflate în construire, cât şi pentru cele deja existente, numai dacă acestea au cel mult parter şi două etaje. Sesiunea de înscriere nu a început deocamdată.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Canicula caldura vara FOTO Shutterstock jpg
porumb istock jpg
bucuresti piata unirii foto pixabay jpg
piscina istock jpg
P 20 Sfintii Petru si Pavel WC jpg
WhatsApp Image 2026 06 28 at 13 39 33 jpeg
avion franta reuters1 jpeg
Daci infatisati pe columna lui Traian foto wikimedia commons jpg
image
image