Acuzaţi de ucidere după ce au făcut o transfuzie greşită de sânge

Ultima actualizare:

    Managerii de spitale trebuie să se ocupe exclusiv de unitățile medicale pe care le conduc cel puțin până la ora 16.00
Managerii de spitale trebuie să se ocupe exclusiv de unitățile medicale pe care le conduc cel puțin până la ora 16.00

Medicul şi asistenta medicală de la Spitalul de Arşi din Capitală, care în iunie i-au făcut unei femei o transfuzie greşită de sânge, au fost puşi sub acuzare pentru ucidere din culpă, de către procurorii Parchetului Tribunalului Bucureşti.

Anchetatorii le-au adus la cunoştinţă celor doi acuzaţiile şi faptul că au calitatea de suspect, au declarat pentru News.ro surse judiciare. Femeia, în vârstă de 68 de ani, a ajuns la Spitalul de Arsuri în noaptea de 13 spre 14 iunie. Atunci i-a fost făcută o transfuzie cu grupa de sânge B, deşi aceasta avea grupa A, şi a murit la o săptămână după internare. Purtătorul de cuvânt al spitalului, Adrian Stănculea, declara atunci că, în noaptea în care femeia a ajuns la spital, în stare gravă, au fost “nişte vicii de procedură”.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
fereastra gett creta jpeg
salcie plangatoare istock jpg
meniu restaurant jpg
Caniculă  Foto Freepik (1) jpg
Design fără titlu (9) png
nemesia istock jpg
index webp
image
image