Ai picat la «traseu»? Nu trebuie să mai dai din nou «sala»

Ultima actualizare:

Potrivit unui proiect de lege, aflat pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne (MAI), cu privire la schimbarea procedurii de examinare a viitorilor conducători auto, „promovarea probei teoretice permite susţinerea succesivă a probei practice pentru o perioadă de un an de la data absolvirii cursurilor".

„Lucrurile sunt simple. Până acum, dacă dădeai proba teoretică şi o luai, dar picai la traseu, trebuia să o iei mereu de la capăt, atât cu proba teoretică, cât şi cu cea practică", au declarat pentru adevărul.ro surse din cadrul Direcţiei Înmatriculări Permise.

O altă modificare propusă îi vizează pe conducătorii de mopede. Astfel, dacă aceştia fac dovada absolvirii anterior datei de 19 ianuarie 2013 a cursului de legislaţie rutieră specific conducerii mopedelor, se pot prezenta la examen fără să mai facă dovada absolvirii unei şcoli de şoferi. Cu toate acestea, autorităţile nu au întocmit nici până acum metodologia de desfăşurare a examenului pentru mopede, iar instructorii şcolilor auto nu ştiu ce anume să îi înveţe pe candidaţi.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
alarma pixabay jpg
Interviu angajare job shutterstock 161909402 jpg
baby 6823431 1280 jpg
De ce ar trebui să te intereseze de unde vine carnea de pui pe care o mănânci JPG
image png
invitati nunta  foto   Shutterstock jpg
skyscraper 347463 1280 jpg
crima sibiuu jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net