Cardul de sănătate, obligatoriu de la 1 august

Ultima actualizare:

    Circa 350.000 de români n-au intrat încă în posesia cardului de sănătate
Circa 350.000 de români n-au intrat încă în posesia cardului de sănătate

Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea, a declarat, vineri, că, de la 1 august, cardul de sănătate va fi obligatoriu. Și asta, după ce actul a intrat în vigoare la 1 mai.

Aproximativ 350.000 de români n-au intrat încă în posesia cardului de sănătate, deși acesta a devenit funcțional la 1 mai. Dintre aceștia, 113.000 sunt din București.

„Continuăm să acordăm servicii atunci când cineva nu poate să prezinte cardul. Acest lucru, la un moment dat, se va opri. Probabil că la sfârşit de iulie, început de august va deveni operațional doar cardul”, a declarat, la Realitatea TV, Vasile Ciurchea.

Iniţial, cardul trebuia să devină obligatoriu la 1 februaie. Termenul a fost mutat, la 1 aprilie, apoi la 1 mai.

„Sistemul card funcţionează. Nu ne propunem să renunţăm la card. Din contră. Din acest moment, toată lumea trebuie să înţeleagă că nu mai există nici o cale de întoarcere”, a mai spus preşedintele CNAS, la Realitatea TV.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
cocktail pexels jpg
pui prajit adobestock jpg
casatorie istock jpg
A fost capturată încă o ursoaică la Braşov FOTO Asociaţia Milioane de Prieteni
microbuz austria facebook webp
papagal societatea ornitologica romana jpeg
ochi istock jpg
Cumparaturi in magazine  Foto Freepik com jpg
image
image