În pragul Paştelui, crescătorii nu au unde să-şi sacrifice mieii

Ultima actualizare:

    Anul trecut, oltenii şi-au cumpărat miei de la Târgul din Osica de Sus
Anul trecut, oltenii şi-au cumpărat miei de la Târgul din Osica de Sus

Veterinarii din Olt au anunțat că în acest an, din cauza pericolului pestei porcine africane, nu vor mai fi autorizate puncte temporare de sacrificare a mieilor, singura soluție pentru fermierii care vor să vândă carne proaspătă fiind abatoarele autorizate, informează adevarul.ro.

Vestea i-a șocat pe fermieri, care așteaptă un an întreg pentru un strop de câștig în preajma Paștelui. „Tăiem pe câmp, că acolo sunt stânele și acolo vom tăia. E foarte igienic, ce să spun, dar dacă asta se vrea, asta facem! Cumpărătorul va pleca cu el în sac, la 20 de grade... (...) Nu știu dacă s-au gândit cât de igienic va fi să tăiem în mijlocul câmpului, să se stea cu carnea prin mașini“, a comentat Traian Gârtan, liderul Asociației Crescătorilor de Animale din Slătioara. Crescătorii spun că sunt, astfel, loviți de două ori, pentru că între timp și prețul oferit de cei care achiziționează animalele în viu a scăzut considerabil. Dacă în urmă cu o lună era un preț de 12 lei/kg, acum se oferă doar 8 lei/kg și nici acesta nu e sigur.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
bebelus venezuela captura video jpg
fabrica galati1 jpeg
cocktail pexels jpg
pui prajit adobestock jpg
casatorie istock jpg
A fost capturată încă o ursoaică la Braşov FOTO Asociaţia Milioane de Prieteni
microbuz austria facebook webp
papagal societatea ornitologica romana jpeg
image
image