O gravidă în moarte cerebrală salvează trei vieţi

Ultima actualizare:

    Medicul care asistă la naştere va efectua şi prelevarea sângelui placentar
Medicul care asistă la naştere va efectua şi prelevarea sângelui placentar

Caz cutremurător la Timişoara. O femeie gravidă a suferit un accident vascular cerebral, însă, medicii au operat-o şi au reuşit să-i salveze bebeluşul. Din păcate, tânăra a decedat, dar va salva, la rândul ei, vieţile altor trei persoane grav bolnave.

Peste trei luni urma să devină mamă, însă, nu a mai apucat să-şi strângă bebeluşul la piept. Este vorba despre o tânără care a suferit un atac vascular cerebral şi era ţinută în viaţă doar de aparate, relatează rtv.net.

Şansele de recuperare ale gravidei erau nule. Prin urmare, medicii au decis să încerce să salveze măcar bebeluşul, care a venit pe lume cu o greutate de 900 de grame.

Deşi e răpus de durere, soţul femeii a fost de acord ca organele acesteia să fie donate pentru salvarea vieţilor unor persoane grav bolnave.

Medicii au prelevat organele femeii, care urmează să fie transplantate altor trei persoane.

Astfel, o femeie din Bucureşti va primi ficatul, iar alte două persoane din Cluj vor primi rinichii.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
engin akyurt gas station 8626683 jpg
sebastian stan iubita BAFTA profimedia jpg
image png
analogicus plant 4562419 jpg
wizz air avion jpg
wal 172619 people 9642583 jpg
Euro dolari lei bancnote bani FOTO Shutterstock jpg
Donald Trump    Conferința Republicanilor FOTO profimedia jpg
image
image