ŞOCANT! A adus mortul la bancă!

Ultima actualizare:

Supărat că nu primeşte economiile răposatului, pentru care avea împuternicire, protestatarul a pus sicriul, cu mortul în el, pe treptele unei bănci din Călăraşi, informează România TV.

Bărbatul care a recurs la acest gest extrem a avut grijă de persoana decedată în ultimii 3 ani. Pensia defunctului a fost economisită în contul din bancă.

„A murit de cancer pulmonar, de 1 an de zile îl duc la spital, îi plătesc intervenţiile. L-am adus la bancă, să-l înmormânteze banca. Eu am bani să-l îngrop, dar aceşti bani nu vreau să le rămână lor. Nu am pretenţia să-mi rămână mie, în prezenţa mea sau a dumneavoastră să fie transferaţi la un azil sau orfelinat sau cineva amărât să beneficieze de această sumă”, a spus bărbatul, citat de România TV.

Protestul a fost însă fără efect. Legea spune că banii pot fi scoşi din cont doar de către moştenitorul legal, după ce s-au încheiat formalităţile de succesiune. Cu alte cuvinte, împuternicirea protestatarului nu mai este valabilă după ce titularul contului a decedat.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
durere in gat jpg
tabel pensii logo jpg
Ilie Bolojan, Ioana Fasie, foto arhiva jpg
image png
UK, foto Shutterstock jpg
Ilie Bolojan FOTO Mediafax
image png
image png
image
actualitate.net
image
actualitate.net