Prim-ministrul Victor Ponta: Ioan Mang, ministrul Educaţiei, şi-a dat demisia

Ultima actualizare:

    Victor Ponta. (Foto Click!)
Victor Ponta. (Foto Click!)

Premierul Victor Ponta a anunţat demisia lui Ioan Mang din funcţia de ministru al Educaţiei.

Interimatul la conducerea ministerului va fi asigurat de către ministrul delegat pentru Dialog Social, Liviu Pop, urmând ca în termenul legal de 45 zile să fie nominalizat un alt ministru.

Ponta a precizat că asigurarea interimatului de către Liviu Pop a fost acceptată de preşedintele Traian Băsescu.

"Ioan Mang mi-a solicitat astăzi să îşi înceteze activitatea ca ministru având în vedere situaţia în care a fost pus, acuzaţii care mai de care venite într-o sarabandă pe care o cunoaştem, pornite şi susţinute de către cei din PDL şi UDMR. Din punctul meu de vedere, Mang are în acest moment mâinile dezlegate să-şi poată apăra imaginea, prestigiul şi munca de atâţia ani şi sunt absolut convins că, în zilele următoare, fără a mai avea presiunea acestei funcţii care se dovedeşte mult mai dificilă decât am crezut vreodată, va restabili adevărul şi mă va ajuta şi pe mine, şi probabil şi pe dumneavoastră, să înţelegem exact ce s-a aflat în spatele acestor atacuri repetate asupra celor care au fost nominalizaţi pentru funcţia de ministru al Educaţiei", a spus Ponta.

Ioan Mang a fost în centrul atenţiei de la nominalizarea în funcţia de ministru al Educaţiei după ce a fost acuzat în repetate rânduri de plagiat.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
musafiri  jpg
 O tânără se adapostește sub o umbrela în timpul unei ninsori, in Bucuresti FOTO Mediafax - meteo - vremea- ninsoare  - frig
Cătălin Trenovici jpg
rezerva alimente istock jpg
germania tragedie AP jpg
freestocks photos city 2939801 jpg
GyF9I3zW8AA17IQ jpg
image png
image
image