Primăria Capitalei vrea să taxeze staționarea mașinilor în orice colț al orașului. Click! îți spune ce tarife propune

Ultima actualizare:

    Zeci de salariați ai Primăriei Capitalei vor bântui pe străzi pentru a vâna mașinile care parchează
Zeci de salariați ai Primăriei Capitalei vor bântui pe străzi pentru a vâna mașinile care parchează

Șoferi Primăria Capitalei vă pregătește ceva care o să vă usture la buzunare! Este vorba de o reformă fără precedent în domeniul parcărilor, iar străzile se vor umple de comandouri care să vă taxeze pentru staționare. „Parlamentul”Bucureștiuuli va discuta pe 14 iunie impunerea unor tarife fără precedent pe toate locurile de parcare aparținând domeniului public sau privat, acestea urmând să fie împărțite pentru prima oară pe zone

Parcările din cel mai mare oraș al țării vor fi împărțite în trei zone, nici cel mai mic loc de parcare urmând să nu rămână netaxat dacă este pe domeniul public sau cel privat al Capitalei. Astfel, ”Zona O” va cuprinde locurile de pe toate străzile din jurul parcajelor subterane Intercontinental și Piața Universității, străzile din jurul parcajelor supraterane Cocor și Unirea. Este vorba printre altele de arterele: Bd. Nicoale Bălcescu, str. C.A. Rosetti, Bd Carol I, Calea Victoriei, Splaiul Independenței, Bd. I.C.Brătianu, Calea Moșilor, Bd. C. Coposu, Bd Unirii, Bd Mircea Vodă. Tarifele vor fi de 120 de lei pe lună pentru riverani (tarif care nu include rezervarea locului de parcare) și 10 lei pe oră de luni până duminică în intervalul 00.00-24.00 pentru restul proprietarilor de autovehicule.

”Zona 1” cuprinde toate locurile de parcare din perimetrul Calea Victoriei-Bd. Iancu de Hunedoara-str. Polonă-str. Mi. Eminescu-str. Traian-str. Nerva Traian-Bd Gh. Șincai-Calea Șerban Vodă-Bd Mărășești-Bd Libertății-Calea 13 Septembrie-str Izvor-str. B.P.Hașdeu-str. Vasile Pârvan-str. Berzei-str Buzești-Piața Victoriei. Tariful va fi de 5 lei pe oră (de luni până vineri între orele 6.01-18.00), staționarea fiind limitată la maxim două ore. Pentru zonele din acest perimetru cu aflux mare de vizitatori, se poate extinde intervalul orar de aplicare a tarifului și de luni până duminică, între orele 00.00-24.00. După expirarea perioadei de două ore, tariful aplicat proprietarului autovehiculului va fi de 100 de lei pentru fiecare oră de depășire. Pentru riverani se aplică tariful preferențial de 100 de lei pe lună, fără rezervarea locului de parcare.

În sfârșit, ”Zona 2” cuprinde tot ce înseamnă loc de parcare între perimetrul din ”Zona 1” și limita administrativă a Municipiului București. În acest caz se va aplica un tarif de 2, 5 lei pe oră dupăă regulile aplicate în ”Zona 1”. Pentru riverani se va aplica un tarif de 80 de lei pe lună



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cozonac cu aluat oparit 696x392 jpg webp
thumbnail Lenjerii de pat din bumbac  jpg
pexels liza summer 6383191 jpg
Masa de Paste, foto Shutterstock jpg
oua freepik jpg
Centrul Vechi din București FOTO shutterstock
image png
de la pantofii la platforme 5 sfaturi despre cum sa creezi o tinuta eleganta cu pantofi cu toc jpg
image
image