Scenă de cascadorii râsului la Buzău! Infractorul "Dorel" distruge tot după el

Ultima actualizare:

    Poliţiştii din Buzău au adunat probe la casa de amanetFoto: "Adevărul"
Poliţiştii din Buzău au adunat probe la casa de amanetFoto: "Adevărul"

Episod demn de personajul "Dorel", făcut celebru de reclamele la coniacul Unirea! Câţiva hoţi au spart miercuri noapte o casă de amanet din Buzău, dar n-au apucat să fure nimic, fiindcă au provocat un incendiu şi au fugit speriaţi de flăcări. Polițiștii sunt pe urmele infractorilor.

Panică, ieri dimineaţă, pe strada Ostrovului din centrul Buzăului, după ce o casă de amanet dintr-o clădire veche a luat foc, declanșând alarma de incendiu. Firma care asigura paza s-a sesizat şi a sunat o angajată. După ce a descoperit fumul gros din încăpere, femeia a sunat la 112 pentru a cere ajutor. 

”Pompierii au fost solicitați să intervină la ora 4 și 19 minute. Arderea se manifesta mocnit, cu degajare intensă de fum. Incendiul a fost stins în aproximativ 20 de minute”, explică plutonierul George Crețu, de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Buzău.

Pompierii au descoperit că focul pornise de la un aparat de sudură, utilizat la o spargere. Zona s-a umplut în câteva minute de polițiști și de procurori, iar trotuarul din fața casei de amanet a fost închis circulației, scrie adevarul.ro.

Autorii spargerii au intrat printr-o fereastră lăsată deschisă dintr-o curte interioară a clădirii care găzduia casa de amanet. Hoţii s-au cățărat pe o țeavă de gaze, iar în anexa clădirii au fost nevoiți să spargă un zid de cărămidă, apoi au dat peste un perete din tablă. Infractorii aveau un aparat de sudură cu care şi-au croit drum prin peretele metalic. Aventura lor s-a oprit când pereții şi mobilierul s-au aprins de la scânteile produse în timp ce tabla era tăiată. Casa de amanet a fost cuprinsă de flăcări, acestea au declanșat alarma de incendiu, iar infractorii au intrat în panică și au fugit, înainte să fure ceva. Pagubele provocate de foc sunt însă mari și urmează să fie evaluate la anchetă.

Poliţiştii din Buzău se află pe urmele infractorilor, al căror număr nu este deocamdată cunoscut.

Vezi video pe adevarul.ro!



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
BeFunky collage   2026 03 16T223145 667 jpg
nick fewings  2lJGRIY5P0 unsplash jpg
ds 30 glass 5029279 1280 jpg
guinea pig 242520 640 9dae3a17 2212 4ee6 9a14 3f2d4be24361 770x progressive jpg
dus adobestock jpg
Avocado FOTO Shutterstock jpg
BeFunky collage   2026 03 16T211622 037 jpg
Banner Gheorghe Mărmureanu
image
image