Toate paturile ATI din "Marius Nasta" s-au ocupat. Mahler: "Suntem abia la început de evoluție a valului 4"

Ultima actualizare:

    Beatrice Mahler, managerul Spitalului Marius Nasta din București Foto: Arhiva Click!
Beatrice Mahler, managerul Spitalului Marius Nasta din București Foto: Arhiva Click!

Vești îngrijorătoare! Varianta Delta a Covid-19 este "extrem de vicleană", iar în România trendul este ascendent. Ultimul pat la secția ATI Covid din spital a fost ocupat miercuri dimineață.

"Suntem abia la început de evoluție a valului 4. Varianta Delta e extrem de vicleană, trebuie să înțelegem asta, să recunoaștem simptomele, să ne testăm, să nu stăm acasă foarte mult dacă avem simptome.

Este îngrijorător acest trend ascendent deoarece lângă un pacient cu formă severă la domiciliu sunt și alte persoane la fel. Mă întreb dacă anchetele epidemiologice se desfășoară, dacă pacienții declară că sunt bolnavi", a declarat Beatrice Mahler, managerul Institutului "Marius Nasta" din București, la Digi24. Medicul a precizat că miercuri dimineață, la "Marius Nasta" s-a ocupat ultimul pat la ATI Covid: "Avem presiune mare pe ATI Covid. Pacienții care ajuns la noi în ultimele zile au ajuns cu forme severe după 10 zile de evoluție la domiciliu. Este îngrijorător, pentru că atrage atenția asupra gravității cazurilor care sunt evolutive".



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
cafea jpg
mic dejun  foto   Shutterstock jpg
image png
perisoare istock ciorba supa jpg
usturoi jpg
Kurt Cobain jpg
k9 webp
adelinazw ai generated 9306969 1280 jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net