Podul Pipera-Tunari se deschide mâine

Ultima actualizare:

Mii de şoferi scrâşnesc din dinţi când stau la coadă zeci de minute ca să treacă peste calea ferată, însă procedurile de predare-primire a lucrării din Pipera se fac aşteptate.

Nici astăzi nu s-a putut circula pe podul care leagă sectorul 2 de Voluntari, deşi edilii au promis că luni va fi "ziua cea mare".

"Recepţia construcţiei durează destul de mult, în jur de cinci zile lucrătoare, plus că trebuie să aşteptăm racordarea stâlpilor de iluminat public la reţeaua de energie electrică. Cred că abia mâine se va deschide pasajul suprateran", ne-a declarat Daniel Răşică, consilier la Primăria Voluntari.

Inaugurarea lucrării a mai fost amânată de trei ori până acum.

20.000 de maşini pe zi vor trece pe el

Podul Pipera este de importanţă capitală pentru aerisirea traficului în nordul oraşului. Ca urmare a dezvoltării zonei de afaceri din cartierul Pipera şi din oraşul Voluntari, în ultimii doi ani, traficul auto a înregistrat o creştere de 30%.

Podul are o lungime de 232 de metri şi va prelua circa 20.000 de autovehicule pe zi. Bulevardul Pipera va fi lărgit la şase benzi, începând cu primăvara anului viitor, pentru evitarea ambuteiajelor.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
dragos pislaru si ilie bolojan foto facebook dragos pislaru jpg
tookapic work 933061 jpg
plaja scotia jpg
1 maioneza de casa png png
f13abe2b 0c5a 4318 a99c a209ff8a1867 png
whatsapp image 2026 04 30 at 05 18 21 1 jpeg
nava msc iran romani jpg
Atentie la capuse  Sursa foto shutterstock 1662479023 jpg
image
image