Record pentru Elveţia,559 de minute fără gol la Mondiale

La începutul partidei de arena "Nelson Mandela", Elveţia era doar pe poziţia a treia, după Italia, vechea deţinătoare a recordului, cu 550 de minute, şi Anglia, 501.

În inferioritate, după ce Behrami a fost eliminat după o jumătate de oră de joc, şi în faţa unor sud-americanii extrem de ofensivi, pe care-i aştepta un meci cu Spania, defensiva helvetă a rezistat până în minutul 75.

Destul cât să depăşească recordul Italiei cu 8 minute! Interesant e că golul chilianului Mark Gonzalez, a fost primul primit de Elveţia la turneele finale după 16 ani!

Şi asta pentru că la turneele finale din 1998 şi 2002, Elveţia nu s-a calificat la CM, iar la turneul final din Germania 2006, a fost eliminată după un scenariu mai rar întâlnit: fără înfrângere şi fără gol primit. După 0-0 cu Franţa, 2-0 cu Togo şi Coreea de Sud, elveţienii s-au calificat mai departe de pe primul loc în grupă, însă au pierdut cu 3-0 la penalty-uri, în faţa Ucrainei. La finalul timpului regulamentar scorul era egal, 0-0.

Ultimul care perforase poarta elveţienilor la un CM a fost spaniolul Beguiristain, în minutul 86 al partidei din optimile turneului din SUA 1994, câştigată de iberici cu 3-0.