“Zmeul lui Andrei”, povestea imigranţilor românilor din Alicante

Ultima actualizare:

    Cei doi regizori, în timpul filmărilor
Cei doi regizori, în timpul filmărilor

Documentarul “Zmeul lui Andrei” va avea premiera vineri, 13 noiembrie, la Universitatea din Alicante.

Te întorci acasă puţin obosit, dar mulţumit” – cu aceste cuvinte debutează documentarul realizat de reprezentanţii Atelierului de Imagine de la fundaţia Generală a Universităţii din Alicante (UA).

Filmările pentru documentar au avut loc atât în Alicante, cât şi în România: partea despre Spania s-a realizat între martie 2008 şi august 2009, iar cea despre România, în mai 2008, în Bucureşti, Moldova şi Călăraşi.

Acest documentar, care a început să prindă contur în a doua jumătate a anului 2007, îşi propune să arate sentimentele legate de fenomenul migraţiei: pe de o parte dorul celor rămaşi acasă, iar pe de alta – nostalgia celor ce sunt obligaţi să plece şi să îşi lase ţara.

A fost o producţie foarte lungă, dat fiind că am vrut să identificăm, să cunoaştem şi să înţelegem oamenii”, a afirmat Vicente Pascual. „Partea cea mai frumoasă a fost traducerea sentimentelor în imagini”, a explicat scenaristul.Află ce i-a făcut pe regizorii spanioli să își schimbe părerea despre români, după ce au făcut acest documentar.

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.playsport.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
caroline de monaco profimedia jpg
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
rosia jpg
roxana borz instagram jpg
incident serbia jpg
Biserica Sfinţii Petru şi Pavel din Silistra (© Imago Romaniae)
la linea spania jpg
turnul eiffel shutterstock 1391056664 jpg
Bancnote lei bani FOTO Shutterstock jpg
Obsteasca Adunare jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net