Baschetbalist la 15 ani: are 2,24 m!

Ultima actualizare:

Dar nu pentru că a ajuns la una dintre cele mai puternice echipe de pe Bătrânul Continent, ci pentru că, la 15 ani, are o înălţime incredibilă: 2,24 m! Iar anvergura braţelor este de-a dreptul halucinantă: 2,42 metri!

Înălţimea se pare că a fost hotărâtoare în decizia ibericilor de a-l achiziţiona pe jucătorul african, o mutare şocantă pe piaţa transferurilor, cu atât mai mult cu cât baschetul este ceva cu totul nou pentru congolez, care s-a apucat de acest sport în urmă cu doar şase luni!

Manageriat de aceeaşi agenţie de impresari care îl au în grijă şi pe Ibaka, singurul congolez care mai joacă acum în NBA, Letuni a participat la o tabără de pregătire alături de cei mai promiţători tineri baschetbalişti africani iar scouterii spanioli l-au ochit imediat.

Bolnav în mod evident de gigantism, conform „Marca", congoloezul a intrat imediat pe mâna medicilor din Badalona, care urmează să ia o decizie dacă băiatul va fi operat sau nu în zilele următoare.

Născut într-o zonă sălbatică a statului Congo, aflată la aproximativ 250 de kilometri de capitala ţării, Letuni a avut o copilărie plină de greutăţi.

Medicii locali, speriaţi de cât creşte, le-au recomandat părinţilor să meargă în capitală, ceea ce au şi făcut. Numai că în locul unui zbor cu avionul de aproximativ 20 de minute, el a mers două zile cu un camion.

În Kinshasha s-a şi apucat de baschet, fiind remarcat de scouterii locali. Iar de acolo până în Spania nu a mai fost, după cum s-a văzut, decât un singur pas.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
sabrina voinea cosr8 jpg
Gica Hagi alaturi de staff jpg
Nadia paralele montreal 1976 jpg
Florin Pirvu dedica victoria sotiei decedate jpg
Gigi Becali e pe lista neagră a stiliștilor foto: Facebook
sorana cirstea bucurie jpg
PSG castigatoare Liga Campionilor jpg
Nadia Comaneci presedinte Nicusor Dan jpg
image
image