CSM București s-a prăbușit după pauză și a pierdut la Brest

19 ianuarie 2022

Evolu╚Ťie contradictorie pentru echipa feminin─â de handbal CSM Bucure╚Öti. ÔÇŁTigroaiceleÔÇŁ au ├«nceput ├«n for╚Ť─â meciul de la Brest (Fran╚Ťa), conduc├ónd cu 5-1, ├«ns─â au pierdut (21-24) din cauza sincopelor ap─ârute ├«n jocul lor dup─â pauz─â. Confruntarea a contat pentru etapa cu num─ârul 9 a Grupei A din edi╚Ťia 2021/2022 a Ligii Campionilor.

La c├óteva zile dup─â ce a semnat cu CSMB, Niakate a marcat 4 goluri ├«n poarta forma╚Ťiei noastre

Cu toate c─â Neagu n-a izbutit s─â-╚Öi regleze tirul (a avut un procentaj de doar 37%), campioana Rom├óniei s-a deta╚Öat din start, conduc├ónd cu 4-0, 5-1, 6-2, 7-4, 9-7. Gazdele au profitat, ├«ns─â, de eficien╚Ťa redus─â a forma╚Ťiei noastre ╚Öi au izbutit s─â egaleze la 11, prin Coatanea, ├«nainte de pauz─â. La reluare, CSMB a avut o evolu╚Ťie palid─â, izbutind doar un gol ├«n dou─âsprezece minute! A╚Öa se explic─â ╚Öi faptul c─â ├«n minutul 42 Brest conducea cu 17-12... Iar aceast─â diferen╚Ť─â s-a dovedit a fi decisiv─â.

Pentru CSMB au marcat Cristina Neagu (7 goluri / 19 aruncări), Siraba Dembele Pavlovic (4/4), Elizabeth Omoregie (3/9), Malin Larsen Aune (2/2), Yvette Broch (2/3), Samara Da Silva Vieira (1/5), Emilie Hegh Arntzen (1/9) și Alexandra Dindiligan (1/1). Principala marcatoare a lui Brest a fost Coatanea, care a izbutit 5 goluri din tot atâtea aruncări.

├Än urma acestui e╚Öec, CSM Bucure╚Öti r─âm├óne cu 10 puncte, ├«ns─â coboar─â pe locul 5, fiind dep─â╚Öit─â de Brest, care are acela╚Öi punctaj. ├Än urm─âtoarea rund─â, s├ómb─ât─â, 22 ianuarie, la ora 17.00, CSM Bucure┼čti va ├«nt├ólni, ├«n Sala Polivalent─â, pe Borussia Dortmund, care este pe locul 6, cu 9 puncte.

├Än aceast─â edi╚Ťie a Ligii Campionilor, CSM Bucure┼čti a mai ├«nregistrat urm─âtoarele rezultate: 21-22 cu Team Esbjerg, 27-30 cu Rostov-Don, 36-31 cu Podravka Koprivnica, 25-22 cu Borussia Dortmund, 30-22 ┼či 28-20 cu Buducnost, 29-30 cu Brest, 30-31 ┼či 27-21 cu FTC Budapesta.

În Play-off, care se va desfășura între 26 martie și 3 aprilie, se califică ocupantele locurilor 3, 4, 5 și 6 din cele două grupe. Apoi, câștigătoarele acestor dispute vor promova în sferturile de finală, care sunt programate între 30 aprilie și 8 mai. Final Four-ul se va desfășura în 4 și 5 iunie, la Budapesta.

mihai rait dorel din las fierbiti are o sotie superba cum arata si cat de frumoasa este ana maria size19 jpg