Dakar 2022: Daniel Sanders s-a impus în etapa de azi, Mani Gyenes s-a confruntat cu probleme tehnice

Victorios ├«n prologul din prima zi a anului, pilotul australian Daniel Sanders (KTM) a c├ó┼čtigat, ast─âzi (duminic─â, 2 ianuarie), prima etap─â a Raliului-raid Dakar 2022, la categoria moto, disputat─â pe un traseu ├«n lungime de 334 km ├«n jurul localit─â╚Ťii Ha'il din Arabia Saudit─â. Emanuel Mani Gyenes (KTM) a terminat al 88-lea, fiind ├«ncetinit de unele probleme mecanice.

Mani Gyenes trebuie să-și repare motorul singur (Foto: RallyZone)

Cronometrat ├«n 3 ore, 43 de minute ╚Öi 10 secunde, Sanders a trecut primul linia de sosire, fiind urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Honda), la dou─â minute ╚Öi 7 secunde, ┼či de austriacul Matthias Walkner (KTM), la 8:31.

Plecat al 55-lea, Mani Gyenes a rulat foarte bine ╚Öi a reu╚Öit s─â aib─â al 28-lea timp la kilometrul 79. La km 120, ├«ns─â, s-a rupt un ax al motocicletei ╚Öi s─âtm─âreanul a fost nevoit s─â ├«ncetineasc─â drastic ritmul. ÔÇŁA fost o zon─â ├«n care ne-am tot ├«nv├órtit s─â g─âsim un waypoint, din p─âcate, l-am ratat. Pentru c─â nu m-am mai putut ├«ntoarce, ├«mi era team─â c─â va ceda axul ╚Öi nu voi termina proba. Am ├«nceput s─â merg din ce ├«n ce mai ├«ncet, important fiind s─â ajung la fini╚ÖÔÇŁ, a declarat Mani, care a terminat etapa pe locul 83, av├ónd o ├«nt├órziere de dou─â ore, 34 de minute ╚Öi 5 secunde fa╚Ť─â de Sanders. Cum concureaz─â la clasa Original by Motul, cea f─âr─â asisten╚Ť─â tehnic─â, rom├ónul este nevoit s─â ├«╚Öi repare singur motocicleta ╚Öi s─â o preg─âteasc─â pentru etapa urm─âtoare, de m├óine.

Mani Gyenes a traversat azi și zone cu nisip (Foto: RallyZone)

├Än clasamentul general, sportivul de la antipozi este urmat de Quintanilla, la 3:07, ┼či de Walkner, la 11:06. Emanuel Gyenes ocup─â locul 83 (7h 14:15) la dou─â ore, 50 de minute ╚Öi 53 de secunde de Sanders. El este pe 16 ├«n ierahia Original / Malle Moto.

Gyenes concureaz─â la o categorie ├«n care nu exist─â asisten╚Ť─â tehnic─â (Foto: RallyZone)