Dakar 2022: Daniel Sanders s-a impus în etapa de azi, Mani Gyenes s-a confruntat cu probleme tehnice

Victorios în prologul din prima zi a anului, pilotul australian Daniel Sanders (KTM) a câştigat, astăzi (duminică, 2 ianuarie), prima etapă a Raliului-raid Dakar 2022, la categoria moto, disputată pe un traseu în lungime de 334 km în jurul localității Ha'il din Arabia Saudită. Emanuel Mani Gyenes (KTM) a terminat al 88-lea, fiind încetinit de unele probleme mecanice.

Mani Gyenes trebuie să-și repare motorul singur (Foto: RallyZone)

Cronometrat în 3 ore, 43 de minute și 10 secunde, Sanders a trecut primul linia de sosire, fiind urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Honda), la două minute și 7 secunde, şi de austriacul Matthias Walkner (KTM), la 8:31.

Plecat al 55-lea, Mani Gyenes a rulat foarte bine și a reușit să aibă al 28-lea timp la kilometrul 79. La km 120, însă, s-a rupt un ax al motocicletei și sătmăreanul a fost nevoit să încetinească drastic ritmul. ”A fost o zonă în care ne-am tot învârtit să găsim un waypoint, din păcate, l-am ratat. Pentru că nu m-am mai putut întoarce, îmi era teamă că va ceda axul și nu voi termina proba. Am început să merg din ce în ce mai încet, important fiind să ajung la finiș”, a declarat Mani, care a terminat etapa pe locul 83, având o întârziere de două ore, 34 de minute și 5 secunde față de Sanders. Cum concurează la clasa Original by Motul, cea fără asistență tehnică, românul este nevoit să își repare singur motocicleta și să o pregătească pentru etapa următoare, de mâine.

Mani Gyenes a traversat azi și zone cu nisip (Foto: RallyZone)

În clasamentul general, sportivul de la antipozi este urmat de Quintanilla, la 3:07, şi de Walkner, la 11:06. Emanuel Gyenes ocupă locul 83 (7h 14:15) la două ore, 50 de minute și 53 de secunde de Sanders. El este pe 16 în ierahia Original / Malle Moto.

Gyenes concurează la o categorie în care nu există asistență tehnică (Foto: RallyZone)