Dakar 2022: Mani Gyenes este pe locul 5 la Original by Motul Malle Moto

Sătmăreanul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 42 în etapa a patra a raliului-raid Dakar, desfășurată între Al Qaisumah - Riad (707 km, din care 465 km de probă specială). El a fost pe 4 la clasa Original by Motul / Malle Moto (fără asistență tehnică).

Mani Gyenes a reușit să urce în clasamentul general (Foto: RallyZone)

Etapa a fost câştigată de spaniolul Joan Barreda Bort (Honda CRF 450 Rally), în 4 ore, 7 minute și 6 secunde, care a fost urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Honda CRF 450 Rally), la 3 minute și 37 de secunde, şi portughezul Goncalves (Sherco Factory 450 SEF Rally), la 6:59. Mani Gyenes a terminat pe locul 42, la 44 de minute și 10 secunde de câștigător.

Mani Gyenes (Foto: RallyZone)

În clasamentul general, lider rămâne britanicul Suderland (KTM 450 Rally Factory Replica / 15 h 30:01), urmat de austriacul Walkner (KTM 450 Rally Factory Replica / la 3:00) și francezul Van Beveren (Yamaha WR450F / la 4:54). Mani ocupă locul 55, având o întârziere de 4 ore, douăsprezece minute și 4 secunde față de ocupantul primei poziții.

12 min 04 sec de liderul Sam Sunderland (KTM). Al patrulea în această etapă la categoria Malle Moto (Original by Motul), fără asistenţă tehnică, sătmăreanul a urcat pe locul 5 la „general”.

Mâine (joi, 6 ianuarie), pe un traseu în jurul orașului Riad, este programată etapa a 5-a, în lungime totală de 560 km, din care 346 km în probă specială.