Dakar 2022: Mani Gyenes este pe locul 5 la Original by Motul Malle Moto

S─âtm─âreanul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 42 ├«n etapa a patra a raliului-raid Dakar, desf─â╚Öurat─â ├«ntre Al Qaisumah - Riad (707 km, din care 465 km de prob─â special─â). El a fost pe 4 la clasa Original by Motul / Malle Moto (f─âr─â asisten╚Ť─â tehnic─â).

Mani Gyenes a reușit să urce în clasamentul general (Foto: RallyZone)

Etapa a fost c├ó┼čtigat─â de spaniolul Joan Barreda Bort (Honda CRF 450 Rally), ├«n 4 ore, 7 minute ╚Öi 6 secunde, care a fost urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Honda CRF 450 Rally), la 3 minute ╚Öi 37 de secunde, ┼či portughezul Goncalves (Sherco Factory 450 SEF Rally), la 6:59. Mani Gyenes a terminat pe locul 42, la 44 de minute ╚Öi 10 secunde de c├ó╚Ötig─âtor.

Mani Gyenes (Foto: RallyZone)

├Än clasamentul general, lider r─âm├óne britanicul Suderland (KTM 450 Rally Factory Replica / 15 h 30:01), urmat de austriacul Walkner (KTM 450 Rally Factory Replica / la 3:00) ╚Öi francezul Van Beveren (Yamaha WR450F / la 4:54). Mani ocup─â locul 55, av├ónd o ├«nt├órziere de 4 ore, dou─âsprezece minute ╚Öi 4 secunde fa╚Ť─â de ocupantul primei pozi╚Ťii.

12 min 04 sec de liderul Sam Sunderland (KTM). Al patrulea ├«n aceast─â etap─â la categoria Malle Moto (Original by Motul), f─âr─â asisten┼ú─â tehnic─â, s─âtm─âreanul a urcat pe locul 5 la ÔÇ×generalÔÇŁ.

Mâine (joi, 6 ianuarie), pe un traseu în jurul orașului Riad, este programată etapa a 5-a, în lungime totală de 560 km, din care 346 km în probă specială.