Emma Răducanu a învins-o pe Sloane Stephens după o dispută dezechilibrată

18 ianuarie 2022

Campioan─â la US Open ├«n 2021, Emma R─âducanu (18 WTA ┼či cap de serie num─ârul 17) a debutat cu brio la Australian Open 2022. Juc─âtoarea britanic─â s-a calificat ├«n turul al doilea, unde o va ├«nt├ólni pe Danka Kovinic (99 WTA). Apoi, ea ar putea s─â se ├«nt├ólneasc─â cu Simona Halep.

Emma R─âducanu a debutat cu victorie la Australian Open 2022 (Foto: EPA-EFE)

Sportiva de 19 ani s-a impus cu 6-0, 2-6, 6-1 ├«n fa╚Ťa americancei Sloane Stehens (67 WTA), dup─â un meci de o or─â ┼či 45 de minute. R─âducanu a ├«nceput furtunos meciul ┼či s-a impus ├«n primul set ├«n doar 17 minute, scor 6-0, r─âstimp ├«n care a cedat doar patru puncte! Campioan─â la US Open ├«n 2017, Stephens a fost de nerecunoscut ├«n acest set, dar ├«n cel de-al doilea a revenit ├«n for╚Ť─â ╚Öi, profit├ónd de erorile lui R─âducanu, a c├ó╚Ötigat cu 6-2. ├Än decisiv situa╚Ťia din primul set s-a repetat ╚Öi englezoaica s-a impus cu 6-1.

În afara victoriei de la US Open, Sephens (28 de ani) a mai disputat o finală de turneu de grand slam, în 2018, la Roland Garros, când s-a înclinat în faţa Simonei Halep.

Emma Răducanu va evolua în turul următor contra lui Danka Kovinici din Muntenegru, jucătoare aflată pe locul 98 WTA. În caz de victorie, jucătoarea cu tată român și mamă chineză ar ar putea-o întâlni pe Simona Halep în turul al treilea.