Fabulos! CSM Bucureşti a câştigat Liga Campionilor după un meci incredibil

CSM Bucureşti a câștigat Liga Campionilor

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a câştigat duminică seară (8 mai) finala Ligii Campionilor, la capătul unei partide dramatice contra formaţiei maghiare Gyor, decise la loviturile de la 7 metri. După timpul regulamentar şi după două reprize de prelungiri, CSM Bucureşti şi Gyor s-au aflat la egalitate, 25-25. Campioana României s-a impus cu 4-1 la seria de aruncări de la 7 metri, scorul final fiind 29-26 pentru CSM.

Transmisia livetext a meciului:

UPDATE / Gol Brădeanu şi CSM câştigă Liga Campionilor după un meci fabulos.

UPDATE / Apără din nou Pessoa!!!

UPDATE / Gol Rodrigues, 3-1

UPDATE / Apără Pessoa!!!

UPDATE / Gol Martin, 2-1

UPDATE / Gol Gyor, 1-1

UPDATE / Gol Gullden, 1-0.

UPDATE / Avem atacul şi superioritate cu 33 de secunde rămase. 7 metri pentru CSM! Gol Gullden, 25-25, şi vom avea aruncări de la 7 metri!!!.

CSM București câștigă Liga Campionilor la handbal!

UPDATE / Oana Manea ne ţine în viaţă, 24-25. Suntem în ultimul minut.

UPDATE / Gyor înscrie şi se apropie de victorie, 23-25.

UPDATE / Gol CSM, Torstensson, 23-24. mai sunt 4 minute.

UPDATE / Din păcate, prima repriză de prelungiri se încheie cu două goluri avans pentru Gyor, 22-24.

UPDATE / 22-24, maghiarele se dovedesc mai inspirate.

UPDATE / Au început prelungirile cu un gol marcat de Gyor, 22-23.

UPDATE / Urmează două reprize a câte 5 minute.

UPDATE / Egalitate, 22-22, gol Torstensson. Mai sunt 2 secunde, vom avea prelungiri!!!

UPDATE / 7 metri Gyor cu 20 de secunde până la final, 21-22. Time-out CSM!

UPDATE / Gol Gullden, 21-21 cu trei minute rămase de jucat.

UPDATE / Maghiarele se distanţează, 19-21. Martin răspunde imediat, 20-21.

UPDATE / Loke o aduce pe Gyor în avantaj, 19-20.

UPDATE / 19-19, meciul e dramatic. Mai sunt 10 minute.

UPDATE / Gyor nu cedează, 18-18, dar CSM-ul revine în faţă, 19-18.

UPDATE / Gol spectaculos marcat de Martin, 18-17 pentru CSM! Grubisic are intervenţii extraordinare în poarta noastră.

UPDATE / 17-17, cu un sfert de oră până la final.

UPDATE / La reluare, Gullden mai dă un gol din 7 metri, 16-16.

UPDATE / CSM-ul are probleme pe faza ofensivă, iar Rasmussen cere time-out.

UPDATE / Greşim uşor în atac şi Gyor nu ne iartă, 15-16.

UPDATE / Oana Manea întrerupe perioada bună a adversarelor, 15-15.

UPDATE / Trei goluri consecutive primite de CSM, 14-15.

UPDATE / Din nou egalitate, 14-14, gol norocos marcat de Gyor.

UPDATE / 14-13, Gyor înscrie din extremă.

UPDATE / A început repriza a doua cu o ratare a lui Gullden. La următorul atac, suedeza îşi ia revanşa din 7 metri, 14-12.

UPDATE / Repriza se încheie cu un nou gol dat de Gullden din 7 metri. CSM trece pentru prima dată în avantaj chiar înainte de pauză.

UPDATE / Gol Cristina Vărzaru din extremă, 12-12. Time-out Gyor în ultimul minut al reprizei.

UPDATE / 7 metri şi pentru Gyor, 11-12.

UPDATE / Gullden ripostează din 7 metri, 11-11. Al şaptelea gol pentru suedeză.

UPDATE / Loke face un meci mare pentru Gyor, 10-11.

UPDATE / Rodrigues egalează, 10-10, cu şase minute înainte de pauză.

UPDATE / Gol Gullden din 7 metri, 9-10.

UPDATE / Gyor face spectacol în atac, iar Loke înscrie după o pasă pe la spate dată de Amorim. Pentru noi, punctează Carmen Martin, dar maghiarele marchează imediat, din 7 metri.

UPDATE / 7-8, marchează şi Oana Manea.

UPDATE / Gyor se distanţează pentru prima dată la două goluri, 6-8. Rasmussen cere time-out pentru CSM.

UPDATE / Pare să fie meciul suedezei Bela Gullden, 6-6.

UPDATE / La jumătatea primei reprize, se menţine echilibrul, 5-5.

UPDATE / 5-4 pentru Gyor după o aruncare de la 7 metri.

UPDATE / După o serie de ratări şi greşeli de ambele părţi, Gullden marchează pentru 4-4.

UPDATE / Trei din trei pentru Gullden, scorul devine din nou egal, 3-3. Norvegianca Loke e însă de neoprit pe semicerc, 3-4.

UPDATE / Loke ripostează (2-2), după care Gyor trece în avantaj, 2-3.

UPDATE / Suedeza Gullden marchează din nou, 2-1 pentru CSM.

UPDATE / Maghiarele deschid scorul în minutul 4, prin vedeta Heidi Loke. Gullden egalează însă imediat, 1-1.

UPDATE / A început marea finală, cu Gyor în atac.

UPDATE / În finala mică a Ligii Campionilor, Vardar Skopje a învins echipa Cristinei Neagu, Buducnost, cu 30-28. Jucătoarea noastră a marcat 8 goluri.

Ieri, în semifinalele competiţiei, CSM a trecut de Vardar Skopje (27-21), iar Gyor a învins-o pe Buducnost cu 21-20.

CSM Bucureşti şi Gyor s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon al Ligii Campionilor. Astfel, în grupele principale, bucureştencele au pierdut ambele dispute cu Gyor, 22-28 în deplasare şi 22-24 acasă.