Halep la Wimbledon /A trecut dramatic de Keys! Urmeaz─â Kerber!

gettyimages 504655114 jpeg
Simona Halep e cea mai valoroas─â reprezentant─â a noastr─âfoto: gettyimages

Dup─â trei victorii conving─âtoare, ocupanta locului 5 WTA a avut, probabil, cel mai dificil meci al ei de p├ón─â acum pe iarba londonez─â. A ├«nt├ólnit-o pe Madison Keys (SUA, 9 WTA) ├«n fa┼úa c─âreia c├ó┼čtigase un meci ┼či a pierduse un altul.

Acum, a fost la fel de greu. Americanca de 21 de ani, care a trecut de Siegemund (6-3, 6-2), Flipkens (6-4, 4-6, 6-3) ┼či Cornet (6-4, 5-7, 6-2) ├«n drumul ei spre optimile de la Wimbledon, a ├«nceput tare ┼či scos-o frecvent pe Halep din zona de confort. Totu┼či, rom├ónca a fost foarte aproape de c├ó┼čtigarea primului set, de fiecare dat─â o singur─â minge lipsindu-i. P├ón─â la urm─â s-a ajuns ├«n tie-break, unde americanca a fost mai atent─â ┼či l-a c├ó┼čtigat la 5. Setul al doilea a ├«nceput la fel de prost pentru rom├ónc─â, Halep pierz├óndu-┼či serviciul ┼či permi┼ú├óndu-i lui Keys s─â fac─â repede 2-0. De aici a pornit ├«ns─â revirimentul Simonei, care ┼či-a c├ó┼čtigat ├«napoi serviciul, iar apoi a ├«nchis cu 6-4. ├Än decisiv a fost mult mai simplu pentru Halep, care a profitat ┼či de ceva probleme fizice acuzate de adversar─â ┼či a c├ó┼čtigat cu 6-3. Victorie foarte muncit─â, dar p├ón─â la urm─â meritat─â de rom├ónc─â, pentru care urmeaz─â un nou duel tare, ├«n sferturi, cu nem┼úoaica Angelique Kerber, favorita 4 a turneului de la Wimbledon. Cel mai probabil partida se va juca m├óine sear─â, ora urm├ónd s─â fie anun┼úat─â la finalul zilei de azi.