Irina Begu face senzaţie la Madrid

Irina Begu şi-a asigurat  100.000 de euro prin  calificarea în sferturiFoto: Guliver/Getty Images
Irina Begu şi-a asigurat 100.000 de euro prin calificarea în sferturiFoto: Guliver/Getty Images

Turneul organizat de Ion Ţiriac la Madrid le prieşte jucătoarelor noastre. După ce anul trecut Simona Halep a jucat finala, acum Irina Begu a ajuns în sferturi.

Jucătoarea noastră a ajuns în antepenultimul act al turneului de la Madrid, după ce a trecut cu scorul de 6-4, 6-4 de cehoaica Barbora Strycova, într-o partidă care a durat o oră şi 40 de minute. Victoria o va aduce mâine faţă în faţă cu a patra favorită a competiţiei, cehoaica Petra Kvitova, dar şi în faţa celui mai mare premiu din carieră: 197.280 de euro.

În plus, indiferent de rezultatul meciului cu Kvitova, Irina a realizat deja un record personal: de luni va ocupa cel puţin locul 32 în clasamentul mondial, cel mai bun loc din carieră. Partida dintre Irina Begu şi Petra Kvitova se va disputa în această după-amiază şi va fi în direct la DolceSport.